Kerry: İran’la Kordinasyon Yok Türkiye İle Yakın Temas İçindeyiz

130902_john_kerry_ap_605ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanlığı’nın, İran’ın Amerikan yapımı F-14 uçakları ile Irak’ta IŞİD’e hava saldırısı düzenlediği için, “Başka bir ülkenin askeri bir girişimine ilişkin teyit ya da inkar açıklaması yapmayacağım. Gerçekten böyle bir saldırı yapıldıysa, bunu açıklamak İranlılar’a, Iraklılar’a düşer. Irak’taki operasyonlarımızı Irak Hükümeti ile koordine ediyoruz. Bizim askeri ya da öteki etkinliklerimizi İranlılar’la koordine etmeme politikamızda değişen hiçbir şey yok. Şu an için koordine etmemenin yanı sıra, böyle bir plan da yok. İran belli bir bölgede IŞİD’e saldırıyorsa, darbe vuruyorsa, bu olumludur. Ama bu bizim koordine ettiğimiz bir şey değil. Iraklılar, kendi kara ve hava bölgelerinin sorumluluğuna sahip. Ne yapmayı seçeceklerine de kendileri karar verir” dedi.

Toplam 60 ülkeden oluşan koalisyonun Brüksel’de NATO Genel Merkezi’ndeki toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kerry, Türkiye’nin Suriye sınırında güvenli, bölge oluşturma düşüncesi ile ilgili bir soruyu da yanıtladı. Kerry, ABD’nin Türkiye ile yakın temaslarda ve görüşmelerde bulunmayı sürdürdüğünü anlatırken şöyle dedi:

“Herkesin bildiği gibi; Türkiye bir NATO müttefiki. Çok önemli bir koalisyon ortağı. Suriye ile sınırı var, Suriye’de olan bitenler nedeniyle kritik etkisi var. Bu yüzden çok ciddi görüşmeler yapıyoruz. Başkan Yardımcısı Biden daha yeni ordaydı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile uzun görüşmeler yaptı. Davutoğlu da Irak’ı yeni ziyaret etti. Daha ileri nasıl gidileceği konusunda bir çok görüşmeler var. Ama şu anda güvenli bölge yada tampon bölge oluşturulması konusunda bir karara yaklaştığımız ya da ilerleme sağlandığın söylemek için çok erken. Hem Suriye’deki sorunla baş etmek, hem de bölge güvenliği konularında görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

5 Comments