Kerry’den İran’a: ‘Karar Alma Zamanı Geldi’

john-kerry_2733578bİran’la nükleer anlaşmaya varmaya çalışan Amerika ve Avrupa ülkeleri dışişleri bakanları, ciddi ilerleme kaydedildiğine ve önemli bir aşamaya gelindiğine dikkati çekiyor.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Lozan’da İran’la yürütülen temaslara ara verilmesinin ardından dün (Cumartesi) Londra’ya giderek İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi.

Bakanlar kaydedilen önemli ilerlemeye rağmen, bazı kilit sorunlar üzerinde uzlaşılmaması durumunda anlaşmaya varılamayacağının altını çiziyor.

İran’dan “zor kararlar” almasını isteyen bakanlar, “kapsamlı, kalıcı ve doğrulanabilir (uygulanıp uygulanmadığı uluslararası denetime açık olacak şekilde)” olmayan bir anlaşmaya imza atmayacaklarını söylüyor.

Kerry görüşmeden önce “temel kararların şimdi alınması gerektiğini” vurgulamış, zamanın geçmesinin karar verme sürecini kolaylaştırmayacağını söylemişti.

İran ve P5+1 arasındaki görüşmeler Çarşamba günü İsviçre’nin Lozan kentinde devam edecek. P5+1 ülkeleri, Amerika, Çin, Fransa, İngiltere ve Rusya’nın yanı sıra Almanya’dan oluşuyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de halen görüş ayrılıklarının bulunduğuna dikkati çekmiş, ama çözülmeyecek sorun olmadığını söylemişti. Ruhani, Nevruz açıklamasında ayrıca, “dış güçlerin İran’la en iyi başa çıkma yolunun “tehditler ve yaptırımlar değil, saygıyla olduğunu öğrendiğini” söyledi.

Tarafların bir çerçeve anlaşmasına varmak için 31 Mart’a kadar zamanı kaldı.

P5+1, İran’dan uranyum zenginleştirme programını kısıtlamasını istiyor. Tahran hükümetinin elindeki mevcut santrifüjler sivil amaçlı kullanımın fazlasıyla üzerinde ve nükleer silah üretilmesine fırsat verebilecek düzeyde. İran ise bugüne kadar resmi açıklamalarında, nükleer programının daima sivil amaçlı olduğunu savunuyordu.

3 Comments