Kıbrıs’ın Adı Değişiyor Yeni İsim Ne Olacak?

kkkKKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gazetecilere mayıs ayından bu yana süren müzakerelerde gelinen noktayı anlattı. Birçok ilerleme kaydedilen müzakerelerde Rumlar ve Türklerin kuracağı yeni devlete ‘Birleşik Kıbrıs Federasyonu’ adı verilmesi planlanıyor.

 
Kıbrıs’ta Türk ve Rum liderler arasında devam eden müzakerelerde yeni kurulacak devletin özellikleri ortaya çıkmaya başladı. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni devlet için ‘Birleşik Kıbrıs Federasyonu’ adının gündemlerinde olduğunu belirterek, mayıs ayından bu yana devam eden müzakerelerde garantörlük sistemi dışında tüm konuları ele aldıklarını açıkladı.
Kıbrıs Postası’nın haberine göre Akıncı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı etkinlikleri için KKTC’ye gelen gazetecileri bilgilendirmeye yönelik toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Türklerin, Annan Planı’na evet demesine rağmen Kıbrıslı Rumların reddinden dolayı Avrupa Birliği’ne üye olmadığını ve geleceklerinin, başkaları tarafından verilen kararla belirlendiğine vurgu yaptı.

 

 

Akıncı, çözüme ulaşmak için müzakerelerde alınacak çok yolun bulunduğunu ancak mevcut hızla devam edildiği takdirde, bir çözüme aylar içerisinde ulaşılabileceğini kaydetti.

 

 

75 Comments