Kıbrıs’ta Taraflar Yeniden Müzakere Masasına Oturuyor

nnnBM karargahı olarak kullanılan ve ara bölgede bulunan Ledra Palace Oteli’nde buluşan Kıbrıslı liderler 2 saat süren akşam yemeğinde müzakerelere 15 Mayıs’ı yeniden başlama kararı oalmıştı.

 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiades’i geçtiğimiz günlerde BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide bir araya getirmişti.

 
Kıbrıs Rum yönetimi, Barbaros Hayrettin Paşa sismik arama gemisinin Rum sondaj alanlarında çalışmalarını gerekçe göstererek 7 ay önce müzakerelerden çekilmişti.

 
Kıbrıs’ta taraflar 7 ay aradan sonra müzakere masasına bugün dönüyor.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Müzakereci olarak atanan Dışişleri Bakanı Özdil Nami, 11 mayıs’da  bakanlık görevinden ayrılmak istediğini bir dilekçe ile Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’na ilettiğini duyurmuştu.

Nami , Twitter hesabından yaptığı açıklamadaistifasıyla ilgili şu mesajyazdıı:

“Eylül 2013 de üstlendiğim Dışişleri Bakanlığı görevimden affımı rica eden dilekçemi bugün Sayın Başbakan’a ilettim. Bakanlığım süresince başta görevlerini en iyi şekilde yerine getiren Bakanlık personeli ve katkı koyan herkese içtenlikle teşekkür ederim”.

 

5 Comments