Kılıçdaroğlu Almanya’da “Kan Dökme” Sözleri İle İlgili Konuştu

kılıçKılıçdaroğlu: “Demokrasiye karşı olanların geleneklerinde kan dökme geleneği vardır. Bu uyarıyı yapmak istedim. Soruşturma açarak bizi korkutacağını sanıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’e geldi. DW Türkçe’den Özlem Coşkun’a özel mülakat veren Kılıçdaroğlu, Başkanlık tartışmaları çerçevesinde ‘başkanlık sistemini bu ülkede kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz’ açıklamasıyla ilgili hakkında açılan soruşturmaya da değinerek, “Demokrasiye karşı olanların geleneklerinde kan dökme geleneği vardır. Bu uyarıyı yapmak istedim. Soruşturma açarak bizi korkutacağını sanıyor, ama biz dedik ki ‘demokrasi konusunda sonuna kadar mücadele edeceğiz. Savcı değil, Erdoğan değil, kim olursa olsun”dedi.

Kılıçdaroğlu DW’ye konuyla ilgili şunları söyledi:

DW: Sayın Kılıçdaroğlu yoğun bir Türkiye gündemiyle Berlin’desiniz. Kuşkusuz şu anda gündemin en güncel konusu hakkınızda açılan soruşturma, öncelikle bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ve soruşturmaya konu olan ‘başkanlık sistemini bu ülkede kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz’ açıklamasıyla tam olarak ne kastettiniz?

Kılıçdaroğlu: Tam demokrasiyi getirmenin bir bedeli vardır ve insanlar demokrasiyi getirmek için bedel ödemeye hazır olmalılar. Biz demokrasiyi savunacağız. Onlar demokrasiyi getirmemek için mücadele edecekler. Demokrasiye karşı olanların geleneklerinde kan dökme geleneği vardır. İlgili açıklamayla bu uyarıyı yapmak istedim.

DW: Peki hakkınızda açılan soruşturma ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Kılıçdaroğlu: Savcı doğal olarak Erdoğan’ın emrinde, bir Cumhuriyet savcısı değil. Bir Erdoğan savcısı. Soruşturma açarak bizi korkutacağını sanıyor, ama biz dedik ki “demokrasi konusunda sonuna kadar mücadele edeceğiz.” Savcı değil, Erdoğan değil, kim olursa olsun.

4 Comments