‘Koalisyon’ Özel Temsilcisi Ankara’ya Geliyor!

120609045909-brett-mcgurk-story-topABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le mücadele için kurulan uluslararası koalisyonun faaliyetlerini koordine etmekle görevlendirdiği özel temsilci John Allen ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerinden Büyükelçi Brett McGurk’ün Ankara temasları bugün başlıyor.

Bir haftadır Ortadoğu ülkelerinde temaslarda bulunan iki Amerikalı yetkilinin, Ankara’da yürütecekleri üst düzey temaslarda Türkiye’nin IŞİD’le mücadelede üstleneceği rol konusunda görüşmelerde bulunması bekleniyor. Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest’in de ifade ettiği gibi, Allen ve McGurk, Ankara temaslarında Türkiye’nin “kendine has yeteneklerinin genişletilmiş uluslararası koalisyonla bütünleştirilmesi” çabalarına ağırlık verecek.

Bununla birlikte Amerikalı yetkililer, Kobani krizinde olduğu gibi “IŞİD tehdidini hemen eşiğinde hisseden” Türkiye’nin koalisyona daha fazla katkı yapmasından memnunluk duyacaklarını ifade ediyor. Earnest da, “kendine has yetenekleri olan, Suriye’yle uzun bir sınır paylaşan, Suriye’deki kriz nedeniyle bir milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapmak zorunda kalan ve IŞİD’in doğrudan tehdidine maruz kalan” Türkiye’nin “genişletilmiş uluslararası koalisyona katılımından Amerika’nın memnuniyet duyacağını” söyledi ve TBMM’nin de tezkere kararıyla Türkiye’nin bu konuda “isteklilik ifade ettiğini” belirtti.

‘Anlaşmazlıklar üzerinde anlaşmak’

Amerikalı yetkililer, Ankara’dan beklentilerini kamuoyunda açıkça ifade etmese de, uzmanlar Türkiye’nin kara birliklerini devreye sokması, İncirlik Hava Üssü’nü bombardıman uçaklarının kullanımına açması gibi beklentiler olduğunu doğruluyor. Bununla birlikte Türkiye ise, IŞİD kadar Şam’daki Esat rejiminin de hedef alınması, Suriye sınırında bir tampon bölge kurulması gibi taleplere sahip. Ayrıca Türkiye, birçok bölge ülkesi gibi Amerika’nın doğrudan kara birlikleriyle müdahale etmesi beklentisi içindeyse de, “Irak’a yeniden muharip kara birlikleri sokmayacağını” açıklayan Obama yönetimi bu kararından geri adım atmaya niyetli görünmüyor.

Lehigh Üniversitesi uzmanlarından Henri Barkey, IŞİD’le mücadele stratejisinde Amerika ve Türkiye arasındaki görüş ayrılıklarının yeni olmadığını söylüyor. Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Barkey, emekli Orgeneral Allen ve Büyükelçi McGurk’ün Ankara temaslarından beklentisini, tarafların “son derece nazik bir üslupla anlaşmazlıklar üzerinde anlaşmaya varmaları” şeklinde yorumluyor.

‘Amerika Kobani’nin önemini kavrayamadı’

Amerikalılar’ın uzun bir süredir Türkiye’nin cihatçı örgütlere sağladığı destekten, Türkler’in de Esat rejimini devirme konusunda sorumluluk almamasından şikayetçi olduğunu belirten Barkey, bir anlaşmazlığın da kara birliklerinin devreye sokulması konusunda olduğunu düşünüyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Irak ve Suriye’deki terör örgütlerine yönelik hükümete asker kullanma yetkisi veren tezkereyi onaylamasına rağmen Ankara’nın bu konuda hiç istekli olmadığını savunan Barkey, Türkiye’nin sınırlarının yanı başında yaşanan Kobani krizine müdahale etmek istemediğini söylüyor. Bu anlamda Barkey, “tezkere kararıyla Türkiye’nin isteklilik sergilediğini” düşünen Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest’la aynı görüşte olmadığını ortaya koyuyor. Barkey, “Bana göre Türkiye kendi silahlı kuvvetlerini kullanmak istemiyor. Kobani’nin önünde dizilip beklemelerine, neler olup bittiğini izlemelerine rağmen müdahale etmedi, etmek de istemiyor” diyor. Henri Barkey ayrıca Türkiye’nin Kobani’de “Kürtler’in başarısını görmektense kentin düşmesini tercih ettiği” görüşünde.

Türkiye uzmanı Barkey, Kobani’deki tutumundan dolayı da Amerika’yı da eleştiriyor. Amerika’nın Suriye’ye, Irak kadar öncelik vermediğini vurgulayan Henri Barkey, düne kadar Amerika’nın Kobani’ye yönelik bombardımanının isteksiz ve ciddiyetsiz olduğunu savunuyor. Bunu kısmen istihbarat eksikliğine bağlayan Barkey, Amerika’nın nokta atışı yapmak için “yerde adamının bulunmadığını” kaydediyor. Amerika’yı stratejik anlamda “dağınık” bulduğunu söyleyen Henri Barkey, Washington’un Kobani’nin bölge için önemini kavrayamadığını, daha geniş stratejik bakış açısından yoksun olduğunu belirtiyor. Amerika’yı yavaş davranmakla suçlayan Barkey, yönetimin “küçük adımlar atarak sonuçlarını beklemeyi” tercih ettiğini söylüyor.

Bununla birlikte Barkey’e göre Türkiye’nin İncirlik’i bombardıman uçaklarının kullanımına açması, mesafe ve üssün sunduğu imkanlar açısından Amerika’nın işini ve Kobani’nin savunmasını kolaylaştırabilir.
Tampon bölge ‘kuru gürültüden’ ibaret

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest’ın ısrarla “düşünmüyoruz” dediği, Türkiye’nin tampon bölge konusundaki talepleri hakkında Dışişleri Bakanı John Kerry’nin “iyice incelenmesi gerek” değerlendirmesi yapması, Obama yönetiminin bu talebe tutumunu yumuşatabileceği yönünde bir izlenim doğursa da, Henri Barkey’e göre tampon bölge konusu “kuru gürültüden” ibaret. Tampon bölgenin her anlamda askerle korunması gerektiğinin ve IŞİD ve Suriye saldırılarından muaf olmadığının altını çizen Barkey, Amerika’nın bölgeye asker göndermemekte kararlı olduğunu, bu durumda bu işin Türkiye’ye düşeceğini söylüyor. Gerçek anlamda kararlı olmadıkça tampon bölge konusunu tartışmanın yararsız olduğunu savunan Henri Barkey, bu konunun “dikkatleri dağıtma” amacıyla kullanıldığı görüşünde.

‘Esat şartı umutsuz girişim’

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Türkiye uzmanı Henri Barkey, Ankara’nın ‘Esat rejiminin hedef alınmasını’ IŞİD karşıtı koalisyona katılmaya şart koşmasını “umutsuz girişim” diye değerlendiriyor. “Türkiye, Amerika’nın kabul etmeyeceğini bildiği koşullar öne sürüyor” diyen Barkey, bu konuda Türkiye’yi “ciddi bulmadığını” söylüyor ve Ankara’nın Amerikan yönetimine kendini daha da “yabancılaştırdığını” savunuyor.

Amerikalı yetkililerin Türkiye’nin IŞİD’le mücadele stratejisindeki tutumuna yönelik hayal kırıklığı sık sık Amerikan basınına yansısa da, yetkili ağızlar bunu dışarı vurmamak için büyük özen gösteriyor. Nitekim, Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın geçen hafta yaptığı bir konuşmada Türkiye’yi alenen eleştirmesinin ardından Beyaz Saray’dan iki kez özür gelmesi, yönetimin Türkiye’yle işbirliğini ne denli önemsediğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Obama yönetimi başından bu yana “sorunun bölgesel olduğunu ve Amerika’nın sorunu olmadığını” vurgulamalıydı diyen Barkey, Esat rejimini devirme konusunda Amerikan kamuoyunda isteklilik olmadığını da hatırlatıyor.

‘Anlaşmazlık yaşansa da önemli işbirliği var’

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest dünkü açıklamasında, Başkan Obama’nın koalisyon temsilcisi John Allen’in Ankara’daki temaslarda “lojistik ayrıntılara” yer vereceğini bildirdi.

Henri Barkey de, iki ülke arasında yaşanan görüş ayrılıklarına rağmen önemli miktarda işbirliği içinde olduklarının da altını çiziyor: “Bu kısmı göz ardı edemeyiz. Başkan Yardımcısı Biden bile, [IŞİD’e yönelik bombardımanda kullanılan] insansız hava araçları programının Türkiye’den yürütüldüğünü kamuoyuna ilan ederek ağzındaki baklayı çıkardı” diyen Barkey, Ankara’daki yüksek düzeyli temaslarda işbirliğinin “mekanik ayrıntılarının ele alınacağını” belirtiyor.

Barkey, “Anlaşmadıkları noktalar konusunda anlaşacaklar, ama bunu son derece nazikçe yapacaklar” diye konuşuyor.

32 Comments

 • Diana White Reply

  22 November 2019 at 23:41

  Yet another thing I would like to mention is that instead of trying to suit all your online degree lessons on days of the week that you conclude work (considering that people are fatigued when they get home), try to get most of your instructional classes on the saturdays and sundays and only a couple of courses for weekdays, even if it means a little time off your saturday and sunday. This is beneficial because on the week-ends, you will be much more rested in addition to concentrated for school work. Thanks alot : ) for the different tips I have mastered from your weblog.

 • Amelia Cameron Reply

  26 November 2019 at 19:52

  I have observed that over the course of building a relationship with real estate entrepreneurs, you’ll be able to get them to understand that, in every single real estate deal, a fee is paid. Ultimately, FSBO sellers tend not to “save” the commission payment. Rather, they try to win the commission by simply doing a great agent’s occupation. In the process, they invest their money and also time to execute, as best they can, the tasks of an realtor. Those jobs include exposing the home by marketing, showing the home to willing buyers, building a sense of buyer desperation in order to prompt an offer, scheduling home inspections, taking on qualification investigations with the loan company, supervising maintenance tasks, and facilitating the closing of the deal.

 • look at here Reply

  02 December 2019 at 01:48

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

  • Jaquelyn Pacol Reply

   19 August 2020 at 14:14

   It’ѕ a shame you don’t have а donate button! I’d without a dooubt donate to this outstanding blog!I guess for now i’ll settke for bookmarking aand adding ʏolur RSS fеed to my Google account.I look forwɑrd to new updates and will talk about this site with mmy Facebookgroup. Chat soon! http://aixindashi.org/user/profile/dominiquei/

 • www.1mainqq.site Reply

  09 December 2019 at 01:10

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • เช่าชุดแต่งงาน Reply

  14 December 2019 at 00:01

  … [Trackback]

  […] Here you can find 2943 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • harley davidson garage floor decal Reply

  27 December 2019 at 07:02

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • 사설토토 Reply

  15 January 2020 at 09:34

  … [Trackback]

  […] Here you can find 97732 more Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • cross borders all weather Reply

  17 January 2020 at 08:14

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • medicare Plan Reply

  23 January 2020 at 00:09

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • 카지노쿠폰 Reply

  28 January 2020 at 05:26

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • fake panerai review Reply

  11 February 2020 at 18:55

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • judi online Reply

  20 February 2020 at 23:34

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • Institutional Repository Reply

  27 February 2020 at 23:46

  … [Trackback]

  […] Here you will find 39379 additional Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • Research Reply

  01 March 2020 at 01:21

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • ignou mba project Reply

  03 March 2020 at 21:02

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • Clara Ilacqua Reply

  24 March 2020 at 12:27

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • Elliot wave Reply

  31 March 2020 at 20:52

  I adore forgathering useful info, this post has got me even more info! .

 • what caused black monday Reply

  31 March 2020 at 23:44

  Wow! Thank you! I always wanted to write on my site something like that. Can I include a fragment of your post to my site?

 • mass psychology trading Reply

  01 April 2020 at 01:26

  Sweet internet site, super pattern, real clean and apply genial.

 • what is hysteria Reply

  01 April 2020 at 03:54

  I do not even know the way I ended up right here, but I assumed this post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a well-known blogger for those who aren’t already 😉 Cheers!

 • financial freedom Reply

  01 April 2020 at 05:31

  I got what you intend, regards for putting up.Woh I am lucky to find this website through google.

 • Andy Reply

  08 April 2020 at 20:20

  Major thanks for this useful article. Really looking forward to read more from you. Could you please read my blog?. Have a good day.

 • Kirsten Reply

  19 April 2020 at 12:40

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. read my blog post here.

 • 안전카지노 Reply

  19 June 2020 at 03:09

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • How To Use Wealthy Affiliate 2020 Reply

  15 July 2020 at 01:01

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • replica buy breitling emergency watch Reply

  05 August 2020 at 13:22

  … [Trackback]

  […] There you can find 76726 more Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • order generic adderall xr no script pharmacy in Usa canada Reply

  03 September 2020 at 03:15

  … [Trackback]

  […] There you will find 48254 additional Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • Coolsculpting Reply

  12 September 2020 at 06:00

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • immediate edge scam Reply

  22 September 2020 at 19:46

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • What is bitcoin? Reply

  23 September 2020 at 23:29

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

 • Dumps With Pin 2020 Reply

  27 September 2020 at 22:09

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/koalisyon-ozel-temsilcisi-ankaraya-geliyor/ […]

Leave a Comment