Kobani’nin Yüzde Sekseni Kürtlerin Eline Geçti

YPG-fighter.jpgSuriye İnsan Hakları Gözlemevi, yaklaşık 3 aydır Kobani’de IŞİD’le savaşan Kürt güçlerinin kentin doğusunda büyük ilerleme sağlayarak kentin yüzde 80’ini kontrolü altına aldığını açıkladı. PYD ise, “IŞİD’i Kobani’den tamamen çıkarmamız an meselesi” açıklamasında bulundu.

 
Kobani’de IŞİD ile YPG, Peşmerge ve ÖSO güçlerinden oluşan birlikler arasındaki çatışmalar yaklaşık iki buçuk aydır aralıksız devam ediyor. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD’le savaşan güçlerin kentin yüzde 80’ini ele geçirdiğini duyurdu.

PYD’nin ilan ettiği Kobani Kantonu’nun dış ilişkiler sorumlularından İdris Nahsan, yaptığı açıklamada, Gözlemevi’nin açıklamasını doğruladı. Nahsan, YPG ve peşmergeden oluşan Kürt güçlerinin Kobani’nin doğusundaki Mıştenur Tepesi, Kani Arap (Kani Kurdo) Mahallesi, Mıktela bölgesi ve 48. Cadde’nin büyük bir oranda IŞİD’den geri alındığını, Kobani’deki kontrolün ise yüzde 80 oranında Kürtlere geçtiğini söyledi.

YPG-fighter.jpg, uluslararası koalisyon güçlerinin son birkaç günde IŞİD’e karşı bombardımanlarını yoğunlaştırdığını ve IŞİD’in Kobani’den tamamen çıkarılmasının an meselesi olduğunu ifade etti.

Kobani’nin batısında çatışmaların olmadığını söyleyen Nahsan, çatışmaların kenttin doğu ve güneydoğusunda olduğunu dile getirerek, ‘’İlerleyişimiz devam ediyor’’ ifadesini kullandı.

2 Comments