Kamyon Şöförü 30 Yıl Boyunca 2,5 Ton Bozuk Para Biriktirdi Ölünce…

Devlet kanalı  NDR 1’e göre, banka çalışanı 2,5 tonluk 1,2 tane bozu  parayı 2017 yılının yarısını boyunca tek tek saydı ve nihayet sayım tamamladı. Kamyon şofürünün bu paraları büyük buzdolabı poşetlerinde sakladığı belirtildi.

Paralar 2002 yıllarında Euro’nun piyasaya sunulmasına kadar Federal Almanya Cumhuriyeti‘nin para birimi olan, Deutschmark‘ın en küçük birimleri olan bir ve iki santimlik demir paralar şeklinde.

Adam mayıs ayında ölünce aile bu paraların farkına vardı. Ne yapacağını bilemediler, son çare olarak paraları bir kamyona yükleyip bankaya götürmek zorunda kaldılar.

Deutsche Bundesbank‘ın (Alman merkez bankası) Oldenburg şubesinin gayretli çalışanı, Wolfgang Kemereit, NDR‘a verdiği demeçte, bazıları paslanmış ve bir birine yapıştığı için, bozuk paraları makineyle saymak mümkün değildi dedi.

Kemereit, “Paraları banka görevlilerinin gözetiminde saydık. Tüm paraları saymak altı aydan fazla sürdü. Tek bir torbanın içeriğini toplamak için yaklaşık bir saat gerekiti” dedi.

Paralar,  ailenin beklemedi bir sürpriz olarak kendilerine miras kaldı ve değerinin 8.000 € (9.400 $) olduğu belirtildi.

NDR Perşembe günü hikayeyi, Almanca bir manşetle weetledi ve “Küçük hayvanlar da gübre verebilir”  dedi. Bu deyimin Almancadaki anlamının “küçük şeyler de çok şey katabilir” anlamına geldiği belirtildi.

8 Comments