Korkunç İddia: Esad’ın Elinde

Suriye rejiminden 2013’te firar eden general Zahir el Sakat, Esad’ın yüzlerce ton kimyasal silahı sakladığı iddiasında bulundu.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, 2013 yılına kadar Suriye rejimi 5. Tümen’in kimyasal silah birliğine komuta eden el Sakat, firar ettikten sonra da bazı Suriyeli yetkililerle teması sürdürdüğünü ileri sürdü.

Sakat, “Onlar (Suriye rejim lideri Beşar Esad hükümeti) sadece 1300 tonu bildirdi, oysa biz gerçekte 2 kat daha fazlasına sahip olduğunu biliyoruz. Ellerinde en az 2 bin ton vardı” dedi.

General, bildirilmeyen stoklarda yüzlerce ton sarin gazının, diğer zehirli maddelerin, kimyasal başlık taşıyabilen bombaların ve Scud tipi füzeler için kimyasal savaş başlıklarının bulunduğunu belirterek, çok sayıda kimyasal mühimmatın Humus yakınlarında dağlar ile Cebla ve Tartus kentlerindeki tahkimata saklandığını ileri sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin firari generalinin Şam’ın kimyasal silah stoklarına sahip olduğu yönündeki açıklamaların baskı ya da ödül karşılığında yapıldığını söyledi.

2 Comments

  • Lynette Mclamore Reply

    25 January 2021 at 04:05

    I am interested in more info. How can I reach you? I love sucking dick btw hmu

  • jap milfs Reply

    05 February 2021 at 11:32

    You are an great writer! I just bookmarked your site.

Leave a Comment