Korkunç İddia: Kesik Başlarla Poz Veren “Cihatçı John” Türkiye’de?

ccc“Cihatçı John” lakabıyla tanınan IŞİD üyesi İngiliz vatandaşı eski rap yıldızı Abdülmecid Abdülberi’nin Suriye’den Türkiye’ye geçtiği öne sürüldü.
“Cihatçı John” olduğu söylenen IŞİD üyesi İngiliz vatandaşı eski rap yıldızı Abdülmecid Abdülberi’nin geçen ay Tel Abyad’da yaşanan kaos sırasında Suriye’den Türkiye’ye geçtiği öne sürüldü.

Vatan gazetesinin haberine göre İngiliz basınında 25 yaşındaki Abdülberi, geçen ay örgütün Tel Abyad’tan çekilmesi sırasında sınır bölgesinde yaşanan karışıklıktan faydalanarak Türkiye’ye geçtiği belirtildi. Örgüte 2013’te katılan Abdülberi’nin halen Türkiye sınırları içerisinde saklandığı düşünülüyor.

 

İngiliz istihbarat uzmanları, Abdülberi gibi kayıplara karışan 50 İngiliz kökenli IŞİD militanı bulunduğunu belirtiyor. Abdülberi ve diğer İngilizlerin, ABD öncülüğündeki koalisyonun artan hava saldırıları nedeniyle örgütten kaçmış olabileceği iddia edildi. Abdülberi ve diğer İngilizlerin, militanlarca yakalanmaları halinde infaz edilmelerine kesin gözüyle bakılıyor. Abdülberi ve arkadaşlarını resmi makamlar yargılanırsa terör örgütü üyeliği suçlamasından hapse atılacaklar.

 

Örgüte katılmasının ardından sosyal medya üzerinden yürüttüğü cihat propagandasıyla tanınan Abdülberi’nin Suriye’nin Rakka kentinde militanlar tarafından infaz edilen esirleri kesik başlarıyla çektirdiği fotoğraflar İngiliz kamuoyunda şok etkisi yaratmıştı. Abdülberi’nin halen ABD’de hapiste olan babasının, El Kaide’nin öldürülen lideri Usame bin Ladin’le yakın bağları olduğu belirtiliyor. Radikalleşmeden önce başarılı bir müzik kariyeri olan Abdülberi’nin parçaları bir dönem İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin radyo kanallarında çalınıyordu. Abdülberi’nin, kesik baş fotoğrafları nedeniyle IŞİD’in infaz videolarında yer alan ‘Cihatçı John’ olduğu düşünülmüştü.

 

ABD’li gazeteci James Foley ve İngiliz yardım görevlisi Alan Henning de bulunduğu çok sayıda Batılı rehinenin infaz videolarında görünen ‘Cihatçı John’un rapçi Abdülberi olduğu belirtilmişti. Ancak John’un Kuveytli Muhammed Emvazi olduğu iddiası da bulunuyor. Emvazi de Suriye’den kaçmıştı.

203 Comments