Koronavirus Bulaştırma Oranı En Fazla Aile ve Hacılar Arasında Oluyor

Hülya Karahan: Production Editor

istanbulpostcomtr@gmail.com

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden uzmanlar, koronavirüs hastalığı olan asemptomatik hastaların enfeksiyon oranın, semptomları teşhis edilen hastalarla eşit olduğu yönünde bir makale yayınladı. Virüs taşıyıcılarıyla temas eden insanlar arasında, aile üyelerinin ve hacıların enfekte oranı en yüksek olarak açıklandı.

Çin Epidemiyoloji Dergisi 2020’de yayınlanan bu tezin sonuçları, teyit edilen vakaların yakın temaslarının enfekte oranının% 6.3 olduğunu ve asemptomatik enfektelerin yakın temaslarının% 4.11 olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, enfekte oranlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını düşünüyor.

Uzmanlara göre yeni tip koronavirüs ( covid 19) oldukça bulaşıcı ve aile üyelerinde , akrabalarda ve arkadaşlar arasında tekrarlama oranı yüksek. Farklı temas yöntemleri arasında, birlikte yaşayanlarda enfeksiyon kapma oranları en yüksek olarak belirtiliyor, bu da uzun süreli korunmasız yakın temasın yeni koronavirüs pnömoni enfeksiyonu için yüksek bir risk faktörü olduğunu düşündürmektedir.

Lokal olarak bildirilen toplam 157 doğrulanmış vaka ve 30 asemptomatik enfeksiyon bu çalışmaya dahil edildi. Lokal olarak bildirilen toplam 157 doğrulanmış vaka ve 30 asemptomatik enfeksiyonun toplam 2147 ile yakın temasta olduğu belirlendi. Olgulardaki yakın temas sayısı en az 0, 111’e ve ortalama 11.5 idi. 2,147 yakın temastan, doğrulanmış vakalar ve 22 asemptomatik enfeksiyon olmak üzere toplam 110 vaka meyadana geldi. Yakın temasların toplam enfeksiyon oranı% 6.15 idi.

Araştırmacılar, yakın temas grupları arasında, enfeksiyon oranının yakın temaslar ve vakalar arasındaki ilişkiye göre hesaplayarak  buldular. Yakın temaslarda enfeksiyon oranı arkadaşlar / hacılar (% 22.31) arasında en yüksek olarak belirlendi. Bunu aile üyeleri (% 18.01) izledi. Yakın temasta olan sağlık personeli arasında enfeksiyon oluşmadı. “Süper bulaştırıcı” olayının insidans verileri hariç tutulduktan sonra, arkadaşların enfeksiyon oranı% 15.69’a düştü, bu da aile üyelerinin enfeksiyon oranından (% 17.54) daha düşüktü ve enfeksiyon oranı ikinci sırada yer aldı.

Araştırmacılar, hiyerarşik olarak, birbirine bağlı çeşitli insanların farklı temas yöntemlerini analiz ettiler ve aile üyelerine çoğunlukla birlikte yemek (% 18.07) ve akşam yemeklerinde (% 11.75) bulaşmış; akrabalar (% 4.73) esas olarak birlikte yemek yiyerek enfekte olmuşlar; arkadaşlar arasında (komşular dahil) Enfeksiyonun ana enfeksiyon biçimleri açık hava konuşması (% 20.00), akşam yemeği / resepsiyon / eğlence (% 12.50) ve aynı nakliyeyi kullanarak enfeksiyon (% 4.55); enfeksiyonun genel enfeksiyon şekli esas olarak vaka (% 1.94), aynı süpermarket, market alışverişi vb. (% 0.56).

Bu konudaki araştırma, Pekin Hastalık Kontrol Merkezlerinin araştırmalarına benzemekte. 22 Mart’da, Pekin’de yeni tip koronavirüs pnömonisinin önlenmesi ve kontrolü üzerine yapılan bir basın toplantısında, Pekin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri müdür yardımcısı Pang Xinghuo, yakın akrabalar% 17’ye ulaştı. Sosyal ilişkilerde yakın temasların% 3’ü. Aile küme salgını% 86’ya varan büyük çoğunluğu oluşturdu ve en fazla sayıda vakayı içeren aile küme salgını 7 kişiye ulaştı şeklinde açıkladı.

Kadın katılımcı

Araştırmacılar, bir Budist toplantısının neden olduğu yeni bir koronavirüs pnömonisi salgını araştırdılar ve bulaşıcı bir salgının kaynağının bir kadın katılımcının olduğunu buldular. Kadın , hastalığın başlamasından bir gün sonra,  özel bir yolcu otobüsünde bulaştıran kişi oldu. Ayrıca  Budist toplantısında başka birçok kişiye bulaştırdı.

Burada  Toplam 28 kişiye yeni koronavirüs pnömonisi tanısı konuldu, 4’ü asemptomatikti ve yakın temasların enfeksiyon oranı% 32.99’du ve bu ortalama enfeksiyon oranının% 6.15’inden çok daha yüksekti. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Araştırmacılar bunu “süper bulaştırıcı” olarak adlandırdılar…Bulaştırma olayının özellikle klimalı bir otobüste gerçekleştiği belirtildi. Burada 68 yakın temas vardı, 23 tanesine yeni koronavirüs pnömonisi tanısı konuldu ve 2 tanesine asemptomatik enfeksiyonlar saptandı. , Enfeksiyon oranı% 36.76’ya ulaştı, toplantıya  katılma oranı% 5.61 idi. Bu durumda ikinci kuşak nüks oranı% 33.3’e ulaştı. Bu çalışmadaki “süper  bulaşturucu” nin ardışık 32 enfeksiyonu vardı ve müteakip vakalar daha sonra katlanarak yayıldı.