Kral’dan İslamofobi Karşıtı Mesaj: “Onlar Bizim Oğullarımız Ve Kızlarımız”

Bebellllçika Kralı Filip, Noel vesilesiyle gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında “Yabancı kökenlilerin büyük çoğunluğunun sunulan fırsatları değerlendirdiği ve ülkemizin değerlerini paylaştığı bir ülkeyiz. Onlar ülkemizin oğulları ve kızlarıdır. İnançlarını insanlığın evrensel değerlerine saygılı bir şekilde takip edenlerle inançlarını kötüye kullananları aynı kefeye koymamalıyız.”diyerek islamofobi karşıtı bir tutum sergiledi.

Belçika Kralı Filip ülkenin 3 resmi dilinde gerçekleştirdiği yıllık Noel konuşmasında Paris saldırılarına ve terör tehditine geniş yer verdi. Kral “ Belçikalılar teröre papuç bırakmayacağından ve Belçika’nın açık bir toplum olarak kalacağından eminim” dedi. Batı demokrasilerinin “kendilerini korumak, önleyici şekilde davranmak ve yapıcı kalmak” zorunda olduklarını vurgulayan Kral “bunda başarılı olacaklarını” belirtti. Belçika hükümeti tarafından da onaylanan konuşmasında Kral Filip “Belçikalı otoritelerin terör tehditine karşı sakin, hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verdiğini” belirtti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

“Son olaylar adalet, polis, ordu ve istihbarat alanlarına yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Hepinize, özellikle Brüksellilere onurlu ve sorumlu tutumunuzdan dolayı teşekkür ediyorum” diyen Kral Filip “Toplumumuzu korumak için korkunun esiri olmamamız veya birbirimize karşı düşmanca davranmamamız yaşamsal öneme sahip. Zaten saldırganların amacı da bu! Birlik içerisinde açık bir ülkenin yurttaşları olmaya devam edeceğimizden eminim. Yabancı kökenlilerin büyük çoğunluğunun sunulan fırsatları değerlendirdiği ve ülkemizin değerlerini paylaştığı bir ülkeyiz. Onlar ülkemizin oğulları ve kızlarıdır. İnançlarını insanlığın evrensel değerlerine saygılı bir şekilde takip edenlerle inançlarını kötüye kullananları aynı kefeye koymamalıyız.” şeklinde konuştu.

Konuşmasına “Toplumumuzun dayanağını oluşturan değerlerimizi ve ilkeleri hatırlamalıyız. Çocuklarımıza farklı inançlara ve dünya görüşlerine saygılı olmayı öğretmeliyiz. Hepsi ortak değerlere sahip: yaşama anlam verme istemi, ötekilere saygılı olmak ve açık olmak! Bu kuralları gözetmek nefret yayıcılara sıfır tolerans göstermek demektir. Aynı zamanda yaftalama ve ayrıştırma ile mücadele etmek zorunda olduğumuz anlamına gelir. Fanatik fikirlere sempati duyanların direnmelerine yardımcı olmalıyız” diyerek devam eden Kral gençlere seslenerek “Daha uyumlu bir toplum oluşturabileceğimize güvenim tam. Özellikle gençlere sesleniyorum. Yaşama, kendinize ve diğerlerine inanma konusunda güçlü bir arzunuz var. Bu ideali kucaklayın. Enerjinizi ve yeteneklerinizi bizi biraraya getiren her şeye yatırın! Ailede, semtte, belediyede, bölgede veya ülkede denge her şeyden önce ve önemlisi birbirimizle nasıl iletişim kurduğumuza bağlıdır.” şeklinde konuştu.

İnsanları önemli konularda etrafındaki diğer insanlarla diyalog kurmaya çağıran Kral “Bu şekilde başkalarını ve kendinizi daha iyi tanıyacaksınız. Her türlü diyaloğu reddeden fanatiklerin aksine kültür, felsefi yaklaşım ve inanç deneyimleriyle başkalarını keşfedin!” dedi.

“Tarih sosyal modelimizin fanatizm ve totalitarizmden daha güçlü olduğunu gösterdi. Daha insani ve adil bir toplum oluşturmaya devam etmeliyiz.” Diyen Kral Filip konuşmasını kendi, kraliçe ve tüm kraliyet ailesi adına Belçikalıların Noelini ve yeni yılını kutlayarak tamamladı.

Kaynak: binfikir.be

 

123 Comments