Kralın Kızkardeşi Yolsuzluk Suçlamasıyla Yargılanacak

203538_prenses_1İspanya’da ilk kez bir kraliyet üyesi yargı karşısına çıkacak. Kral Felipe’nin kızkardeşi Prenses Cristina yolsuzluk suçlamasıyla yargılanacak.

İspanya’da yargıç Jose Castro, Prenses Cristina’nin, eşi Palma Dükü Inaki Urdangarin işiyle bağlantılı olarak vergi yolsuzluğundan yargılanmasına karar verildi.

Prenses Cristina’nın eşi Inaki Urdangarin iş ortağıyla birlikte kamu fonundan milyonlarca Euro’yu zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

Hazırlanan iddianamede Prenses’in eşinin yönetiminde olan kamu fonundaki 5 milyon 600 bin Euro’nun kayıp olduğu kaydediliyor.

Prenses Cristina bu paranın 2 milyon 600 bin Euro’sunun kaybolmasından sorumlu tutuluyor.

49 yaşındaki prenses ve eşi yolsuzluk suçlamalarını reddediyor.

Balear Adaları özerk yönetimini, 2003-2007 yıllarında turizm, spor ve kültür alanlarında teşvik etmek için kamu bütçesinin kötü ve çıkar amaçlı kullanıldığı iddiaları üzerine başlatılan “Noos olayı” adlı yolsuzluk
soruşturmasının ardından 14 kişi hakkında hapis veya para cezası istenmişti.

Suçlananlar arasında bulunan Prenses Cristina’nın eşi Palma Dükü Inaki Urdangarin için 19 yıl hapis ve 3.5 milyon Euro para cezası talep ediliyor.

Adlarının soruşturmaya dahil olmasından sonra kraliyet ailesinin resmi etkinliklerinden uzaklaştırılan Prenses Cristina ve eşi Palma Dükü Urdangarin, son 2 yıldır İsviçre’nin Cenevre kentinde yaşıyor.

165 Comments