Kraliyet Tabuyu Yıktı Duyuru Twitter’dan Yapılacak

yyyİngiltere tahtının ikinci sıradaki veliahtı Prens William ile eşi Cambridge Düşesi Kate’in doğumu sabırsızlıkla beklenen ikinci çocuklarının cinsiyeti, ismi, hatta ten rengi üzerine oynanan bahisler artarken, teknolojiye uyum sağlayan Buckingham Sarayı, bebeğin altı nesil öncesine dayanan bir geleneği ‘yenileme’ kararı aldı.

Müstakbel kraliçe Kate’in ikinci çocuğu için doğumun gerçekleşeceği St. Mary Hastanesi’nin özel Lindo kanadı önünde kamp kuran kraliyet âşıklarını, hastane kapılarında beklemekten kurtaracak bir haber geldi.

 

GÖZLER SARAY’IN TWİTTER HESABINDA

Kraliyet sarayı Buckingham’ın sözcülerinden biri, bebeğin doğumunun ve cinsiyetinin yüzyıllardır olduğu gibi ‘geleneksel yollardan’ değil, önce Twitter üzerinden duyurulacağını açıkladı: “Duyuru aşamasının bazı geleneksel taraflarını korumak istedik. Zira olayın, önemine yakışır bir şekilde ele alınması Saray için önem arz ediyor. Ancak doğacak çocuk, tahtın doğrudan varisi olacak. Bu nadir olan bir durum, dolayısıyla tarihimizde eşi görülmemiş bir şekilde ele alınması iyi olacak.”

1841’de başlayan gelenek gereği, bebeğin doğumunun ardından Buckingham Sarayı’nın kapısına doktorların imzaladığı resmi bir duyuru asılır, Resmi Gazete de ertesi günkü baskısında doğumu ilan ederdi. Doğumun kayıt alınmasından çok önce ise ‘çığırtkanlar’ sokağa salınırdı.

Siyasetçilere de ‘özel ulaklar’ gönderilir ve bebek görme merasimine katılmaları istenirdi. Zira bebeğe dair en güncel bilgiler onların ziyaretten sonra sızdırdıklarından toplanırdı. Bebeğin doğduğuna şahitlik etmeleri için de orada olmaları âdettendi. Ancak bu siyasileri toplama protokolü, tahtın birinci varisi Prens Charles’ın doğumunda tarihin karanlıklarına gömülmüştü.
Çiftin 22 Temmuz 2013’te dünyaya gelen ilk çocuğu George’un doğum haberi, gazetecilere e-posta yoluyla ulaştırılmıştı.

2 Comments