Kremlin Sarayı Erdoğan’ın, Putin’le Neler Konuştuğunu Açıkladı?

24078957Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla arayarak IŞİD konusunda görüştü. Erdoğan, Putin’e 5 Ekim’de Grozni’deki terör saldırısında yaşanan can kayıplarından ötürü taziyelerini de iletti. Erdoğan ve Putin arasında geçen ve merak edilen telefon konuşmasının detaylarını Kremlin Sarayı açıkladı.
Kremlin Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, görüşmenin Türk tarafının talebi üzerine gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada “Görüşmede IŞİD terör örgütünün faaliyetleri ele alındı. Bu örgütün bölgede güvenliğe ciddi tehdit oluşturmaya başladığı görüşü paylaşıldı. Putin ile Erdoğan ayrıca iki ülke arasında yıl sonuna kadar Türkiye’de yapılması öngörülen Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) gündemi hakkında görüş alışverişinde bulundu” denildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede ikili ilişkilerin ele alınmasının yanı sıra, bazı uluslararası sorunlara da değinildi. İkili ilişkilerde en önemli mekanizmalardan biri olan Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısına ilişkin hazırlık çalışmalarıyla ilgili görüş teatisinde bulunulan görüşmede, söz konusu toplantının yılsonuna doğru gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon görüşmesinde, Türkiye’nin PKK ve IŞİD gibi örgütlerle mücadele etmiş bir ülke olarak, terörün her türüne karşı olduğuna dikkati çekerek, 5 Ekim’de Grozni’deki terör saldırısında yaşanan can kayıplarından ötürü Putin’e taziyelerini ilettiği öğrenildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’e, Kırım’daki Tatar Türklerinin yaşadığı sıkıntıları da hatırlattığı, Kırımlı Türklerin endişelerinin giderilmesi için gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğine değindiği bilgisi edinildi.

12 Comments