ABD’den Rusya’ya “Oyun Oynamıyoruz” Uyarısı

kerry_lavrov_05_10_2013

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cenevre’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşme masasına oturdu. İki bakan Cenevre’deki Intercontinental Otel’de yaptıkları heyetlerarası görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Kerry ile birlikte seyahat eden yetkililer ABD dışişleri bakanının Lavrov’a  suriye devlet Başkanı Beşar Esat’ın hızla kimyasal silahlarının dökümünü açıklaması talebinde bulundu. İlk görüşme sonrası yapılan basın tolantısında Dışişler bakanı Kerry: ” Diploması askeri mudahelenin önüne geçebilir,diplomasi her zaman Obama’nın birinci tercihi oldu”dedi

Rusya dışişeri bakanı Lavrov ise “Kimyasal silahlarla ilgili çözüm ABD’nin askeri operasyon yapmasına engel olabilir” dedi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye rejiminin verdiği sözlerin kendileri için yeterli olmadığını söyledi.

Suriye rejiminin kimyasal silahlarının listesini 30 günde vermeyi planladığını ve bunun bir standart olduğunu ifade ettiğini belirten Kerry, “Şu anda bu süreçle ilgili, rejimin davranışları ve bu silahların sadece bulunması değil aynı zamanda kullanılması nedeniyle standart diye birşey yoktur. Suriye rejiminin verdiği sözler bize göre yeterli değil” dedi.

Rusya’nın teklifinden beklentilerin büyük olduğunu vurgulayan Kerry, “Bu bir oyun yun değil. Bunu daha önce konuştuğumuzda da arkadaşım Lavrov’a söyledim. Gerçek olmalı, kapsalı olmalı olmalı, denetlenebilir olmalı, güvenilir olmalı, zamanlaması iyi olmalı ve zaman kısıtlamasına uyularak uygulanmalı ve eğer uygulanmazsa sonuçları olmalı” diye konuştu.

Diplomasinin her zaman ABD Başkanı Barrack Obama ve yönetiminin ilk başvurduğu şey olduğuna değinen Kerry, “Barışçıl bir çözüm sağlamak açık bir şekilde askeri müdahaleye tercih edilir” ifadesini kullandı.

Bu arada Esat bir Rus televizyon kanalına Suriye’deki  kimyasal silahların uluslararası kontrole devrine izin vereceğini açıkladı. Ancak Esat bunun için Amerika’nın askeri tehditten vazgeçmesi gerektiğini söyledi.
Amerikalı yetkililer  kimyasal silahların kontrol altına alınması ve imhasını öngören Rus planının gerçekleşme şansı bulunduğunu ancak bunun “güç ve karmaşık” bir süreç olacağını belirtiyor.
Lavrov Suriye’de barış şansı bulunduğundan emin olduğunu söyledi.

Bu arada Suriye’nin Kimyasal silahların kullanımını yasaklayan uluslararası anlaşmayı imzalayacağını belirten bir mektup gönderdiğini BM doğruladı.

Öteyandan Obama yönetimi yetkilileri haber kuruluşlarına Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’nin Suriyeli isyancılara ilk kez hafif silahlar iletmeye başladığını bildirdi.
Ancak Özgür Suriye Ordusu komutanı General Salim İdris Amerikan radyosu NPR’e Amerika’dan henüz silah almadıklarını açıkladı.

Rus haber ajansları Moskova’nın Cenevre’de yapılacak görüşme öncesi Suriye’nin kimyasal silahlarını kontrol altına alma planını Amerika’ya sunduğunu bildiriyor. Planın ayrıntıları açıklanmadı

Bu arada bir Fransız yetkili Rus planının hızla uygulanmasını öngören bir BM karar tasarısı üzerinde görüşmelerin başladığını bildirdi. Rusya karar tasarısında planı uygulamaktan kaçınması halinde Suriye’ye karşı kuvvet kullanılmasını izin veren bir ifade yer almasına karşı çıkıyor.

Rusya bugüne kadar Suriye’nin en önemli destekçisi olmuş ve silah yardımlarının dışında, Çin’le beraber Güvenlik Konseyi’nde Esat’ı kınayan 3 öneriyi engellemişti.

İran, Çin ve Arap Birliği Rusya’nın önerisini memnunlukla karşılarken  Suriye muhalefet cephesi öneriyi  “Esat’ı kurtarma girişimi” olarak niteleyerek reddetti.

1 Comment