Kürt-Arap İttifakı IŞİD’e Karşı!

Bp2wu97CUAA8uvdIrak’ın Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Musul’un IŞİD’in eline geçmesinin ardından Kürtlerle Irak ordusunun güç birliği yapacağı mesajını verdi. AB ve Arap Birliği dışişleri balkanları toplantısı için Atina’da bulunan Zebari, Irak ordusu ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti arasında yakın işbirliğiyle yabancı savaşçıların geri püskürtülebileceğini kaydederek, bu konuda zaman kaybedilemeyeceğini, derhal harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Kendisi de Musullu olan Zebari ülkenin siyasi liderlerini de ortak çıkarlar doğrultusunda acil işbirliğine çağırdı.
Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre KCK Eşbaşkanlığı yaptığı yazılı açıklamada ‘IŞİD çetelerine karşı Kürt, Arap, Asuri, Ermeni, Türkmen ve demokrasiden yana olan tüm halkları ve direnişçi güçleri bir araya gelmeye’ çağırdı. Açıklamada ‘IŞİD’in Musul’u işgal etmesinin altında yatan gerçek, Kürt halkının tüm kazanımlarına ve Güney Kürdistan’a yönelmektir” ifadesine yer verilerek “Gerilla güçlerimiz, halkımızın ve Güney Kürdistan’ın güvenliğini sağlamak için her türlü desteği vermeye ve peşmerge güçleriyle birlikte aktif bir biçimde savaşmaya hazırdır” denildi.

“Musul’un düşmesine şaşırmadık”

Kürt Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanı Şeyh Cafer Mustafa, IŞİD’in Musul’u birdenbire ele geçirmesine şaşırmadığını belirterek, “Irak ordusunun zayıflığı konusunda biz çok uyardık. Radikal grupların bu bölgeleri rahatça ele geçirebileceğini biliyorduk. Ama Irak ordusundaki bazı subaylar bu bölgelerde muzaffer olduklarını düşünüyordu. İşin öyle olmadığı görüldü” diye konuştu.

2005 yılında Musul benzer saldırılarla El Kaide bağlantılı grupların eline geçmiş, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı peşmergeler Irak ordusunun hemen yardımına koşmuştu. Şimdi ise Bağdat ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasında ulusal bütçe ve petrol gelirleri konusunda soğuk rüzgarlar esiyor

15 Comments