Barzani Seçimden Zaferle Çıktı

 

img

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY), 2013 Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma işlemi Cumartesi günü Seçmenler, sabah saat 07.00’dan itibaren IKBY’nin üç kenti Erbil, Süleymaniye ve Duhok’ta belirlenen noktalara gelerek oylarını kullanıyor. Kürt Parlamentosunun yeni milletvekillerini belirleyecek seçimde, 2 milyon 803 bin seçmenin sandık başına gitti.

Başbakanı Neçirvan Barzani  eşiyle birlikte oyunu kullandığı sırada teknik arıza meydana geldi. Başbakan ve eşi  yaklaşık 15 dakikalık bir beklemenin ardından arızanın giderilmesiyle oyunu kullanabildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, milletvekili seçimleri için oyunu kullandı.

Barzani, oğlu Mensur Barzani ile birlikte Erbil’e 30 kilometre uzaklıktaki Selahaddin kasabasında evine yakın olan Şarevani Ofisine gelerek oyunu verdi. Barzani, oyu kullanmadan önce mürekkepli sağ işaret parmağıyla basın mensuplarına poz verdi.

Kuzey Irak Kürt parlementosunda 111 sandalye bulunuyor. Azınlıklara kotadan dolayı  11 sandaye ayrılmış. Buna gere Türkmenler 5 Asuriler 5 Emeniler için ise 1 milletvekili sandalyesi ayrıldı.

Kurdistan TV, seçimden sonra yapılan açıklamaları canlı olarak ekrana getirirken, kesin sonuçların 5 gün içerisinde açıklanacağı belirtildi. Resmi olmayan ilk sonuçlarda Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi tüm rakiplerini geride bıraktı. IKDP’nin oy oranının yüzde 53 olduğu, Talabani liderliğindeki KYB’nin yüzde 21, iki Kürt grubun izlediği politikalara muhalefet eden Noşirvan Mustafa liderliğindeki ‘Goran’ hareketinin ise yüzde 22 oranında oy aldığı ifade edildi. Talabani’nin etkili olduğu Süleymaniye’de de KYB’nin ikinci sıraya gerilediği ifade edildi. PÇK ilk tespitlere göre hayal kırıklığına uğrarken parlamentoya üye gönderemedi.

Barzani yanlıları özellikle Erbil kentinde elde ettikleri büyük zafer ardından uzun süre silahla kutlama atışları yaptı. Barzani, seçim nedeniyle bölgede yükselen tansiyonu düşürmek için yaptığı açıklamada her kesimi sakin olmaya ve sandıktan çıkan iradeye saygılı olmaya davet ettiğini söyledi.

13 Comments