‘Kürt Devleti İlan Etmek Gibi Düşüncemiz Yok’

sssSuriye’de vekalet savaşının başladığı 2011 yılından beri zaman zaman tartışmaların merkezinde yer alan PYD-YPG yeniden gündemin ilk sıralarında.

Şam’ın “ABD ile fazla yakınlaşmakla”, Türkiye’nin “Bağımsız Kürt Devleti kurmaya çalışmakla” suçladığı PYD-YPG ne yapmaya çalışıyor? PYD lideri Salih Müslim Amerika’nın Sesi’nden Hediye Levent’in sorularına telefondan yanıt verdi.

VOA: “Türkiye ile temasınız var mı?”

SALİH MÜSLİM: “Hayır görüşmelerimiz olmadı, 2 seneden beridir yok.”

VOA: “Daha önce Türkiye’yi ziyaret etmiştiniz.”

MÜSLİM: “İstanbul’u… 2 sene önceydi, en son 2014’teydi.”

VOA: “Türkiye ile görüşmeler hangi aşamadaydı?”

MÜSLİM: “Bir aşamaya gelmemişti. O zaman Kobani meselesi başlamamıştı. O görüşmeler bizi bir yerlere çekmek içindi. Bir aşama, ciddi bir şey yoktu. Biz ne istiyoruz, onlar ne istiyor filan… Böyle şeyler üzerineydi. Bizi, bazı yerlere çekmek için yapılmıştı.”

VOA: “‘Eğer Suriye Kürtleri ÖSO ile birlikte hareket etseydi Türkiye’nin müttefiki olabilirdi’ iddialarına katılıyor musunuz?”

MÜSLİM: “Hayır, Türkiye bizim teslimiyetimizi istiyordu. Özgür Suriye Ordusu dediğiniz bir ordu da yok, özgür de yok. Bunlara nasıl katılmamızı istiyorlarsa bilmiyorum. Onlar (Türkiye) daha çok politik yönden, ‘oradaki koalisyona (SUK-Suriye Ulusal Konseyi) filan katılabilirsiniz’ dediler. ‘Evet, koalisyona katılırız ama şartlarımız vardır’ dedik. Biriyle birleşmek anlaşmak için en azından bizi tanımaları gerekiyor. Bizi tanısınlar, haklarımızı tanısınlar, bilelim nereye kadar gidebileceğimizi. Katılırız diye düşündük.

Ama gidip onlara katılacaksınız…

Nasıl katılalım? Anlaşmadan, tanınmadan, bize bir şey vermeden nasıl geçineceğiz? Yok demedik de “bizi tanısınlar öyle girelim” dedik. (Türkiye ve İstanbul’daki görüşmeler) daha çok politik yönden koalisyon meselesi ile ilgiliydi.”

VOA: “Türkiye ile temaslarınızın olduğu dönemde, ‘bizi tanısınlar’ şartınız vardı. Tanımadan kastınız, tanınmanın tam çerçevesi ne?”

MÜSLİM: “Biz ne için savaşıyoruz, ne için bu kavgayı ediyoruz? Herkesin bir hedefi oluyor. Bizim de bir hedefimiz var; demokratik Suriye. Zaten o zamanki Ulusal Suriye Meclisi Kürt diye bir şeyi hiç tanımıyordu.”

VOA: “Türkiye, YPG ve PYD’nin PKK’nın uzantısı olduğunu, bağımsız Kürt devleti istediğinizi savunuyor.”

MÜSLİM: “Biz öyle bir iddiada bulunmadık, söylemedik. Bağımsız Kürt devleti filan demedik. Projelerimiz açıktır. Karalamak için her şey söylenebilir. Bizim oradaki demokratik hareketimizi bir yere çekmek istiyor. Düşman görüyor, düşman gördükten sonra bir neden uydurabilir. Kamuoyunda karalamak için uydurulan bahanelerdir. Onlar da bunu biliyorlar. Kesinlikle reddediyoruz.”

VOA: “Tam olarak hedefiniz ne? Bağımsız devlet, özerklik?”

MÜSLİM: “Bizim çarşaf çarşaf her yerde yayınladığımız şeylerdir. Biz özümüzden (içten) gerçekten demokratik bir Suriye, Kürtler’in demokratik haklarına kavuşmasını istiyoruz. Merkeziyetçi olmayan demokratik bir Suriye… Kürtler’le Araplar var, Süryaniler var, hepsi onlarca yıl bastırılmıştır. Böyle merkeziyetçi, katı bir devlet uygun değildir. Hem inanç hem etnik köken bakımından özgürlük olması gerekiyor, bir şeyler alınması, elde edilmesi gerekiyor. Bunun için savaşıyor bütün Suriye halkı.”

VOA: “Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda yaklaşımınız?”

MÜSLİM: “Bölünme, parçalanma, hiçbir zaman istemedik. Elimizden geldiği kadar da (bölünmeye) engel oluruz. Birleşik Suriye istiyoruz.”

VOA: ABD ile ilişkileriniz nasıl? ‘Suriye Kürtleri açık kapı politikasından vazgeçip bütün yumurtaları Amerika sepetine doldurdu şeklinde değerlendirmeler’ var.”

MÜSLİM: “Öyle bir şey yok. Herkes kendi yorumunu yapıyor. Demokratik Suriye güçleri ile DAİŞ’e karşı uluslararası koalisyon arasında bir anlaşma vardır. Bu anlaşma içinde Suriye Demokratik Güçleri’ni temsil eden güçler de vardır, politik güçler de vardır. Bu çerçevede alış verişimiz oluyor. ABD’nin Suriye temsilcisi ile, Ruslarla, Avrupalılarla bu çerçevede görüşmelerimiz oluyor. Bizim kimseyle imzaladığımız bir anlaşma filan yok.

Bir sepet meselesi de yok. Yani ‘bütün yumurtaları toplayıp bir sepete koyuyorsun’ değil. Her tarafla görüşüyoruz. Kim bizimle konuşmak isterse, bizi anlamak isterse, diyalog kurmak isterse biz varız. Buna her zaman açık olduk.

ABD’lilerle bazen resmi bazen gayrı resmi görüşmelerimiz oluyor. Bazen İngilizler’le, Avrupalılar’la oluyor. Bu çerçevede hareket ediyoruz. Kimseyle imzaladığımız bir anlaşma yok.”

VOA: “Haseke’de NDF-Asayiş arasındaki gerginlikle başlayan çatışmaların sebebi tam olarak neydi?”

MÜSLİM: “Biz şöyle düşünüyoruz: Zamanlama bakımından bakarsanız çok hassas bir dönemde oldu. Menbiç meselesi oldu. Türkiye Cerablus’a girdi. ‘YPG-SDG Menbiç’tedir, biz de buradan saldıralım’ yaklaşımı…

Daha önce de Türkiye-Şam arasındaki görüşmeler vardı, bir de İran ile… Türkiye-Suriye arasında ister danışıklı olsun ister olmasın hem Haseke’deki olaylar hem Türkiye’nin Cerablus’a girmesi hepsi beraber bir zamanda geldi.

Şam-Ankara-Tahran arasında bir şeydi. ‘Kürtler’i boğalım, demokratik hakları elde etmesinler, bu arada söküp atarız’ gibisinden. Haseke’deki olaylar başlar başlamaz bir de DAİŞ saldırısı oldu Şeddade’de (Şeddade Haseke-Deir Ez Zor arasında ve IŞİD’in Irak’tan Suriye’ye lojistik güzergahlarından biri ve petrol zengini. Bir süre önce SDG-YPG’nin eline geçti) IŞİD, 2 bin 500 militanla, bir sürü araç gereçle saldırdı.

Sanırım bu konsept çerçevesinde gerçekleşiyor bütün bunlar.”

VOA: “Şam’a göre, Rimelan’daki ABD üssü, ABD özel kuvvetlerinin sahadaki varlığı hem Rusya’yı hem Şam’ı rahatsız etti. Haseke’deki çatışmaların temelinde bu var. Türkiye de fırsatı değerlendirip Cerablus’a girdi.”

MÜSLİM: “Bizim düşüncemize göre Kürtler’in zayıf olduğu bir anda bütün güçlerin bir araya geldiği bir konsept çerçevesinde oldu. Biz böyle düşünüyoruz.

Amerikalılarla bir ilişkisi yok. Amerikalılar ancak havadan vurabilir. Birkaç kişi varsa… önce de vardı, sonra da varlar. Kimse bir şey demiyor onlara.”

VOA: “ABD özel kuvvetlerden mi bahsediyorsunuz?”

MÜSLİM: “Bilmiyorum. Askeri birkaç uzman varsa, özel kuvvetler denilemez. Benim bildiğim, 200-300 kişilik, 250 kişilik bir güç varsa özel kuvvetler filan değil bunlar, sadece danışma veya eğitim şeyiyle olabilir. “

VOA: “YPG’nin eğitimi mi?”

MÜSLİM: “Demokratik Suriye Güçleri’nin. Hem Araplar, hem Kürtler, Süryaniler filan hepsi var içinde.”

VOA: “Rakka operasyonu tartışılıyor. Türkiye, Rakka operasyonuna katılırsa siz de katılır mısınız? YPG’nin Rakka’ya operasyon ihtimali var mı?”

MÜSLİM: “Politik olarak şöyle düşünüyoruz: Rakka’da DAİŞ olduğu sürece biz evimizde rahat değiliz. Bütün belalar oradan çıkıyor. Bundan bir şekilde kurtulmamız gerekiyor. Nasıl olacak, kimlerle girilecek? Bu, silahlı güçlere bağlı bir şey. Demokratik Suriye Güçleri ve uluslararası koalisyonun anlaşmalarına bağlıdır. Ama Türkiye’nin amacı başka. Türkiye şimdiye kadar Cerablus’un işgal edilmesi şu bu.. Tek derdi DAİŞ ile bağı kesilmesin. Cerablus meselesi olmasaydı belki Rakka meselesi, Rakka’nın özgürleştirilmesi harekatı başlayabilirdi. Türkiye’nin (Cerablus’a) girmesi bunu hem engelledi hem de DAİŞ ile bağını kesmedi. Sürekli temastadır. Daha önce sınırda ilişki kuruyorlardı şimdi 10 km Suriye’nin içinde ilişki kuruyorlar. Gerçekte neler olup bittiğini bilmiyoruz ama o bağların hala devam ettiğini biliyoruz.

Rakka meselesinde ciddi bir çaba ya da DAİŞ ile savaşıyor gibi yapması hiç kimseye inandırıcı gelmiyor. Çünkü hala bağları vardır. Onun için Türkiye ile böyle bir şey yapılmasına (Rakka operasyonu) kimse güvenmez, kim bilir belki arkadan vurur. Türkiye’nin böyle bir mücadeleye girişmesi inandırıcı değil. DAİŞ’e karşı Türkiye’nin niyeti kuşku uyandırıyor.”

VOA: “Cerablus’tan sonra kantonları birleştirme çabası artık bitti mi?”

MÜSLİM: “Suriye özgürleştikten sonra zaten birleşecek. Bazı yerlerde Arap varsa, Türkmen varsa, Kürtler varsa onlar zaten anlaşabilirler. Sanki o aradaki boşluk (Kobani-Afrin arasındaki bölge) kapanacak, orada bir devlet kurulacak… Öyle bir şey yok. Kimse de böyle bir şey düşünmüyor. Yalnız orada Suriye’nin bir parçası işgal altındadır. Oranın muhakkak kurtarılması gerekiyor. Oradaki halkın yüzde 50’si Kürtse bizim elimizde olan bir şey yok. Suriye’de istikrar sağlandığında zaten birleşmiş olacak.

Birleştirmek için çabalıyoruz gibi bir derdimiz yok. Bugün de olabilir yarın da olabilir. Ne zaman DAİŞ giderse, istikrar sağlanırsa birleşmiş olacak. Oradaki halktan kuşkumuz yok zaten. Biliyoruz birbirimizi, zaten akrabayız, bu kadar senedir birbirimizi tanıyoruz. Ancak oraların özgürleşmesi gerekiyor.

Elimizden gelse Şam’a kadar gideriz, orayı da kurtarırız ama elimizden bu geliyor. En azından Kürtlerin çoğunluk olduğu yerlerde daha rahat hareket edebiliriz ama birleştirme ya da Kürt Devleti ilan etmek gibi bir şeyimiz yok, o düşüncede zaten olmadık.”

VOA: “Rusya, Şam ve İran ile temaslarınız devam ediyor mu?”

MÜSLİM: “Rusya’da (Rojava) özerk yönetimin bir bürosu var. Büro yoluyla temaslar devam ediyor. Ama İran’la bir temasımız olmadı, ilişkimiz filan yok.”

VOA: “Türkiye’nin Cerablus operasyonu, ABD-Rusya destekli ateşkesin çökmesi vs son gelişmeler göz önüne alındığında önümüzdeki günler ne getirir?”

MÜSLİM: “En baştan söyledik ama bazıları dalgaya aldılar. Suriye artık bir bataklık olmuş. Kim Suriye’ye adım atmışsa batağa adım atıyor. Türkiye için de aynı şey söz konusu. İşgal başladığında dedik, “Türkiye Suriye bataklığına girmiştir. Artık nereye gideceği belli değildir.” Gerçekten de ne yapacak bilmiyorum.

Yalnız bizim bir planımız, stratejimiz var. Biz ne olursa olsun, kendimizi koruyacağız. Kim üzerimize gelirse karşı çıkacağız, mücadele edeceğiz.

Haseke’de (Suriye ordusu-YPG çatışması) kendimizi savunduk. DAİŞ saldırıyor kendimizi savunduk.

Menbiç’te şurada burada elimizden geldiği kadar kendimizi, insanlarımızı savunuruz. Ne kadar elimizden gelirse…

Türkiye’nin bulunduğu yerlerde yerel güçler vardır. Ceyş ül Suvvar vardır, Cerablus Askeri Meclisi vardır, Azaz Askeri Meclisi vardır, Şahba Devrimcileri vardır. Bunların hepsi yerel örgütlerdir. Bunlar muhakkak kendilerini savunacaktır. Türkiye oraya varırsa Türkiye’ye karşı da savaşacaklar, kim gelirse gelsin.

Türkiye’nin kendi planları vardır. Giriştiği yerlerde, birkaç tane çete getirmiş. Günlük olarak aralarında çatışıyorlar. Nereye varacağı belli değil.

Geçenlerde Cerablus’taki emniyet sorumlusu öldürüldü. Kimin öldürdüğü belli değil. Türkiye’nin koyduğu bir adamdı.

Türkiye’nin tankları vuruldu, bu kadar askeri öldürüldü. Kimin vurduğu belli değil. Bataklıktır gerçekten. Onun için Türkiye bırakıp çekilebilirse iyidir.

Hem bunları (Türkiye’nin Cerablus’a yönelik operasyonuna katılanlar ve Suriye’de desteklediği gruplar) desteklemek…

Kimi kime karşı destekliyorsun?

Biz biliyoruz, oradaki Türkmenler hiçbir zaman Turancılık gibi şeyleri kabul etmezler. Oradaki Türkmenlerin bazıları Şii’dir, bazıları Alevi’dir. Türkiye ile inanç bakımından hiçbir zaman birleşmiş değildir. Sen kalkıp Golan Tepeleri’nden Türkmen’dir diye bir adam getirmişsin, başlarına koymuşsun. Kimse kabul etmez bunu. Cerablus’taki, Azaz’daki, Halep’teki Türkmenler kabul etmez.

Girdiğin köylerde demografik değişiklik yapıyorsun. Kimse kabul etmez. Bir gün, iki gün sonra ne olacak? Onların başına patlayacak.

Gerçekten Türkiye bu işgalle bir bataklığa girmiştir. Kimsenin boşu boşuna ölmesini istemeyiz. Bu bataklıktan ne kadar erken çekilirse, ak yüzlü (yüzü ak) çekilirse onun için daha iyi olur.”

VOA: “Suriye ordusu ile YPG’nin birbirleri ile savaşmaları veya birbirlerini reddetmeleri çok mümkün değil. Şam ile nasıl bir çözüm düşünüyorsunuz?”

MÜSLİM: “Haseke’deki çatışmalar bir şeyi gösterdi. (Suriye yönetimi-Suriye ordusu) Ne zaman el uzatırsa veya eski düşünce ile kalkıp Kürtleri, oradaki oluşumları, demokratik sistemi yok sayarsa muhakkak direnişle karşılaşacaktır. Haseke’de öyle oldu. En sonunda Haseke Meclisi’nin dayattığı şartları kabul etti.

Yarın bir demokratik Suriye oluşursa herkes yerini alacaktır. Aleviler’den olsun, Şiiler’den olsun, Kürtler’den olsun, Suriye’deki oluşumlardan ne varsa herkes demokratik haklarda anlaşacaktır.

Bu özgürleştirilmiş bölgeler de bir anlaşma ile tekrar yeni bir Suriye içinde yerini alacaktır. ‘Ben bunları kovacağım, yok edeceğim’ gibi eski politikalarla artık yürümez.”

VOA

58 Comments

 • เจ้าสาว Reply

  14 December 2019 at 02:10

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • carpet cleaning companies in borehamwood Reply

  19 December 2019 at 17:23

  … [Trackback]

  […] There you will find 59736 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • http://mentaripagiarsitektur.com/jasa-pemborong-dan-renovasi-rumah-kos-kosan/ Reply

  19 December 2019 at 17:23

  … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • XE88 Download For Android And iOS Iphone Reply

  21 December 2019 at 17:35

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • 카지노사이트 Reply

  24 December 2019 at 15:53

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • Homepage Reply

  06 January 2020 at 08:08

  … [Trackback]

  […] Here you will find 30572 additional Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • 안전놀이터 Reply

  25 January 2020 at 08:34

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • cac nha cai uy tin Reply

  06 February 2020 at 04:45

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • 카지노사이트 Reply

  07 February 2020 at 17:47

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • 카지노사이트 Reply

  08 February 2020 at 20:09

  … [Trackback]

  […] There you will find 50818 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • CBD oil for anxiety Reply

  14 February 2020 at 21:13

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • verthil ertva Reply

  01 March 2020 at 00:28

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • porn Reply

  02 March 2020 at 17:33

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • Furnace Repairs Reply

  07 March 2020 at 07:25

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • Credit Card Fraud Prevention Reply

  11 March 2020 at 10:55

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • Kevin David Youtube Reply

  26 March 2020 at 09:10

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice practices and we are looking to swap strategies with others, why not shoot me an e-mail if interested.

 • ost Beautiful Places In GermanyGermany is a beautiful, varied nation with an impressive society and endless travel possibilities, but sadly, you hardly ever see it in addition to vacationers' lists. Reply

  08 June 2020 at 14:24

  … [Trackback]

  […] There you will find 72332 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • Jefferson appreciated 롤대리 on Andhra Pradesh by 롤 레벨 랭킹 now. Reply

  18 June 2020 at 19:07

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • 바카라사이트 Reply

  19 June 2020 at 06:18

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • go Reply

  27 June 2020 at 03:25

  Can I simply say what a aid to seek out someone who actually knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know methods to carry an issue to gentle and make it important. Extra individuals need to learn this and perceive this side of the story. I cant imagine youre not more common since you undoubtedly have the gift.

 • 카지노사이트 Reply

  27 June 2020 at 04:33

  … [Trackback]

  […] There you will find 45103 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • click here to continue Reply

  04 July 2020 at 23:42

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • How To Use Wealthy Affiliate 2020 Reply

  15 July 2020 at 00:50

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • Eddie Frenay Reply

  08 September 2020 at 01:40

  … [Trackback]

  […] Here you can find 14630 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • hemp oil vs cbd oil Reply

  10 September 2020 at 17:53

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • 토토사이트 Reply

  12 September 2020 at 13:25

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • 안전공원 Reply

  26 September 2020 at 08:01

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • porn movie Reply

  18 October 2020 at 19:05

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • contiki travel Reply

  29 October 2020 at 20:40

  … [Trackback]

  […] Here you can find 99382 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • Ira Jose Reply

  06 November 2020 at 12:43

  I used to be able to find good info from your blog posts.|

 • Rubin Klier Reply

  07 November 2020 at 17:36

  Understanding everything you should know about traveling might be a difficult job at the beginning even so, it could undoubtedly be worthwhile in the long term. It takes patience and an abundance of knowledge to get started about the proper ft .. This short article will offer distinct tips and suggestions on the way to take advantage out vacation. You should not acquire any extra valuables that are well worth a significant volume dollars. The greater number of possessions you deliver with you, the greater chance you might have of burning off more than one of these or possibly having them taken. In order to get the most out of your trip having a child, when choosing a resort, you should make sure which you have possibly an additional area or perhaps a deck. Since toddlers consider recurrent naps and in addition check out your bed early on, this will guarantee that you will be in a position to occupy oneself when your baby beds down. No person really wishes to consider it an evening at 8 at night if they are on a break. If you are going on a long airplane drive as well as the particular person inside the seat beside you has a lot to mention, and you definitely don’t wish to hear it, just make-believe to nod away. After they see that you will be slumbering, I would personally believe that they can would get the concept and also be tranquil. Another great way of getting some sleep at night on an airplane is to use earbuds or hearing plugs. This can drown the constant engine disturbance along with the children and talkative grown ups around the aeroplane. You will be able to unwind and have some necessary relaxation. Make the luggage very easy to spot. Place big brilliant decals and pictures on your travel luggage, to ensure that if you location it coming through, you know for a fact it is actually your own property. This can help not only to locate your handbag, but also to eradicate the distress which comes if you unintentionally pick up the one that isn’t yours. Traveling doesn’t really need to be a difficult thing when you know the best way to strategy it. Take your time to go through useful articles like these along with your next getaway can be arranged without the normal hassle. If you’re willing to make investments time and concentration on the journey programs, that you can do the messy work in advance and revel in a be concerned-cost-free vacation.

 • Karin Kazin Reply

  07 November 2020 at 19:40

  Wow! Thank you! I always wanted to write on my site something like that. Can I implement a part of your post to my blog?

 • beasiswa universitas indonesia 2021 Reply

  14 November 2020 at 22:10

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/kurt-devleti-ilan-etmek-gibi-dusuncemiz-yok/ […]

 • Devkclice Reply

  15 November 2020 at 17:59

  viagra professional scam viagra no presciption viagra cheap au

 • Frbhclice Reply

  16 November 2020 at 08:37

  best alternative to viagra https://paradiseviagira.com/ viagra online pharmacy

 • KmrfErag Reply

  17 November 2020 at 23:36

  wie schaut viagra von innen aus https://purevigra.com viol au viagra

 • JivhAlbug Reply

  18 November 2020 at 00:45

  viagra swagga prix viagra maroc pharmacie indicaciones sobre viagra

 • FevbVeima Reply

  20 November 2020 at 12:42

  price of viagra in india viagra canada fast shipping 4 pack viagra on line

 • Dbsfclice Reply

  20 November 2020 at 15:46

  cost of viagra in us buy viagra 100 mg online buy viagra pills uk

 • FevbVeima Reply

  20 November 2020 at 18:50

  viagra greate britain https://wowviaprice.com how much for viagra without insurance

 • Fdbvclice Reply

  21 November 2020 at 06:59

  2 viagra pills viaga sildenafil tablets 100mg buy

 • FbsgVeima Reply

  21 November 2020 at 07:56

  buying viagra for women viagra zerkleinern donde se puede comprar el viagra

 • KbrgErag Reply

  25 November 2020 at 21:30

  viagra-50mg real viagra pills for sale viagra fast shipping canada

 • JsweAlbug Reply

  25 November 2020 at 22:31

  buy viagra online cheap generic viagra best online pharmacy viagra online uk paypal

 • FbsbVeima Reply

  27 November 2020 at 13:45

  viagra for men without erectile dysfunction precio del viagra en farmacia mitos e verdades do viagra

 • Dvscclice Reply

  28 November 2020 at 16:05

  essay slang college essays personal narrative article review essay

 • Fgsclice Reply

  29 November 2020 at 07:18

  first day of college essay essay skeleton term papers for sale

 • FnrhVeima Reply

  29 November 2020 at 07:27

  ordering viagra online is it legal viagra toronto store man on viagra

 • FnrdVeima Reply

  29 November 2020 at 12:20

  buying viagra gold online buy viagra on line viagra in ukВ 

Leave a Comment