Kürt Partileri Bağımsızlık Referandumu İçin Buluştu

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yöneticileri bugün Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani başkanlığında toplandı.

Bugün saat 11.00’de Barzani başkanlığındaki KDP heyetinde, KYB Politbüro binasına geldi. Heyette, KDP Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Neçirvan Barzani, politbüro üyesi Dr. Roj Nuri Şawes ve Mahmud Muhammed yer aldı.

Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul başkanlığındaki KYB heyetinde ise, Adnan Mufti, Mele Bahtiyar, Omer Fettah, Şeyh Cafer Şeyh Mustafa’nın yanı sıra bazı üst düzey yetkililer bulundu.

Rûdaw’a konuşan Kosret Resul, toplantıda Kürdistan’daki gelişmelerin yanı sıra parlamento ve hükümetin yeniden aktifleştirilmesinin ele alınacağını belirtti.

Rûdaw’a konuşan KDP Politbüro üyesi Hoşyar Zebari, KYB ile üst düzey bir toplantı gerçekleştireceklerini ifade ederek, “Her iki partiden oluşan ortak heyetin hafta içinde yaptığı toplantılar ve sonuçları değerlendirilecek” demişti.

2 Nisan’da Mesud Barzani başkanlığında KDP ile KYB politbüro düzeyinde toplanmıştı.

Kürdistan Bölgesi’nde bağımsızlık referandumun gündeme alındığı toplantıda siyasi partilerle konuyu görüşmek üzere bir heyet kurulmuştu.

Heyet, geçtiğimiz günlerde bir dizi temasta bulunarak siyasi partilerle referandumu görüştü.

1 Comment