Kürtler İçin Görülmemiş Fırsat

000İngiliz Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House, Rojava’nın kaderinin belirlenmesinde en büyük rolü, uluslararası toplumun oynayacağı bildirildi.
İngiliz Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House araştırmasında, Rojava’nın kaderinin belirlenmesinde en büyük rolü, Türkiye, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve uluslararası toplumun oynayacağı bildirildi.

Chatham House tarafından yayınlanan “Suriye Savaşı’nın Orta Doğu’daki Kürt Politikası Üzerine Etkisi” başlıklı araştırma raporunda Suriye’de devlet otoritesinin yok oluşunun siyasi ve askeri anlamda hızla organize olan Suriyeli Kürtler için daha önce görülmemiş bir fırsat yarattığı belirtildi.

Kürtlerin bölge çapında “şimdi bizim vaktimiz” duygusuna kapıldıklarının görüldüğü belirtilirken “2014-15 Kobani savaşı yeni bir Kürt kahramanlık ve özgürlük miti yarattı. Kobani, yol açtığı tahribat dikkate alınmaksızın bölgede Kürt duygusu için dev sembolik değeri olan şöhretli bir zaferi olarak yaşayacak” denildi.

Ancak Suriyeli Kürtlerin, çatışmanın sonucunu ya da gelecekteki yörüngelerini belirleyecek kendi siyasi ve askeri güce sahip olmadıklarına değinilen raporda, bunun bölgesel güçler yanında Suriye muhalefetinin diğer kesimleriyle ilişkilere bağlı olacağı kaydedildi.

Kürtlerin bölgesel siyasette uzun vadeli başarılarının aynı zamanda farklı Kürt siyasi hareketleri arasında işbirliğine dayalı ilişkiler kurabilme yeteneklerine bağlı bulunduğu da bildirildi.

Chatham House raporunda, Suriye’deki Kürt politikasında PYD ve Kürt Ulusal Konseyi arasındaki bölünme örneğindeki gibi derin çatlak ve rekabet görülse de bir işbirliği ihtiyacının kabulünün giderek arttığına dikkat çekildi. Araştırmada şöyle denildi:

“-Yine de Kürt siyasi tarafları arasındaki önemli farklılıkların ısrarcı olması, Türkiye’deki PKK, Suriye’deki PYD ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi peşmergeleri arasında askeri işbirliği olup olmayacağı konusunun belirlenmesini güçleştiriyor.

Türkiye, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve uluslararası toplum, Suriye’deki Rojava deneyiminin geleceğini belirlemede en büyük rolü oynayacak. Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Türkiye ilişkisi; Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin, PYD ve Rojava yönetimleri ile işbirliği kabiliyetleri üzerinde önemli sınırlamalar getiriyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Suriye Kürt bölgelerindeki gelişmelerden etkilendiğinden bu yana Türkiye ile ilişkisini korumaya özen göstermiştir.”

(Kaynak: Orhan Aysezen / ANKA) 

4 Comments