Kurtlere Şok: Kriz Var Ocak Ve Şubat Bütçesini Adiyemeyeceğiz

 Nechirvan-Barzani-and-Iraq-PM-al-AbadiMerkezi Irak Hükümeti, ekonomik krizden dolayı Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi’nin Ocak ve Şubat ayı bütçesini ödeyemeyeceklerini açıkladı.

 

Kürdüstan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ile Irak Başbakanı Haydar Abadi başkanlığındaki Erbil-Bağdat heyetleri arasında dün bir toplantı gerçekleşti. Toplantıda, Irak’taki gelişmelerin masaya yatırıldığı belirtildi. 

 

Toplantının ardından, Irak Bakanlar Kurulu’nun resmi sayfasında bir açıklama yayınlandı.

 

Yapılan açıklamada, Irak Hükümeti’nin ekonomik kriz ve nakit para sıkıntısından dolayı Kürdistan Bölgesi’nin bütçesini gönderemeyeceği, sorun çözülene kadar heyetler arasında müzakerelerin devam edeceği ifade edildi.

 

Bağdat’ın görüşmede Kürdistan Bölgesi’ne aylık 300 milyon dolar teklif ettiğini, ancak Neçirvan Barzani’nin bu rakamı kabul etmediği ve Irak Anayasası’nda onaylanan bütçe payının tahsis edilmesini talep ettiği öğrenildi.

 

Açıklamada, “Barzani ile Abadi, petrol ihracatına ilişkin anlaşmanın bazı maddelerindeki yanlış anlaşılmaları görüşürek, her iki tarafın da anlaşmaya bağlı kalacağı yenilendi” denildi.

 

Toplantı sonrası basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Başbakan Barzani, “Bağdat, Kürdistan Bölgesi’nin üç ayda bir sunacağı ihraç edilen petrol raporunu kabul etti. Ekonomik krizden dolayı Bağdat şu anda Kürdistan Bölgesi’nin bütçesini gönderemeyecek” dedi.


3 Comments