Kuzey Irak Kürtleri Türkiye’den Tazminat İstiyor

kkkkkRudaw’ın haberine göre, Irak’ın Kuzeyinde bulunan Özerk Kürdistan Parlamentosu, Türk Ordusu’nun bombardımanında yaşanan zarardan dolayı Türkiye’den tazminat talebinde bulundu.

Bugün Kuzey Irak Özerk Kürdistan Parlamentosu İçişleri, Güvenlik ve Yerel Meclisler Komisyonu, Dışilişkiler Sorumlusu Felah Mustafa’yla birlikte Türkiye Erbil Başkonsolosluğu yetkilileriyle bir toplantı yaptı.

Toplantı hakkında Rûdaw’a bilgi veren Parlementer Kadir Rezgeyi, “Görüşmede, Türk savaş uçaklarının Güney Kürdistan’ın sınır bölgelerinde yaptığı bombardıman sonucu oluşan zararlarla ilgili Başkonsolos’a ayrıntılı rapor verdik” dedi.

Kadir Rezgeyi Türkiye Başkonsolosluğu yetkililerine PKK ve Türkiye arasında yaşanan çatışmanın Kürdistan Bölgesi’ne verdiği ciddi zararları açık şekilde ifade ettiklerini ve bir an önce tarafların müzakere masasına dönmeleri gerektiğini tavsiye ettiklerini söyledi.

Bombardımanda zarar gören aileler için maddi ve manevi tazminat talebinde bulunduklarını söyleyen Rezgeyi, “Özellikle Zergele ve Kortek’te şehit olan ve yaralanan sivil vatandaşların ailelerinin zararlarının tanzim edilmesini istedik. Zira çok sayıda vatandaş bombardıman korkusuyla arsa ve evlerini bırakıp göç etti” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 1 Ağustos’ta sabahın erken saatlerinde, Erbil’in Rewanduz ilçesine bağlı Zergele köyüne yaptığı bombardımanda 8 sivil ile 2 gerilla hayatını kaybetmiş, 9 kişi de ağır yaralanmıştı.
Kaynak Rudaw

4 Comments