Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Solcu Aday Cumhurbaşkanı Oldu

KKTC  halkı, dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, aynı göreve ikinci kez aday olan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yerine değişim sloganıyla yola çıkan Mustafa Akıncı’yı tercih etti. Ada’da sol siyasetin adayı Akıncı, oyların yüzde 60.4’ünü alarak, yüzde 39.5’da kalan rakibi Eroğlu’na fark attı ve 5 yıllığına yeni cumhurbaşkanlığı seçildi.

kkk
Akıncı, ‘değişim ve Kıbrıs sorununda çözüm’ sloganlarını kullanarak seçimleri kazandı. Özellikle gençlerin oylarını alan Akıncı, Kıbrıs sorununun sağ siyasetten farklı olarak, insan hakları temelinde çözülmesini hedefliyor. Akıncı, Türkiye ile anavatan-yavruvatan ilişkisinin değişmesini ve iki kardeş ülke ilişkisine dönmesini savunuyor.

kk
Akıncı’yı yoğun bir Kıbrıs müzakereleri mesaisi bekliyor. Yemin töreninin ardından göreve gelir gelmez, Anastasiadis’le 6 aydır askıda bulunan müzakerelerine başlayacak. Müzakereler öncesinde ise, cumhurbaşkanlığında heyetler yeniden belirlenecek. Akıncı, geçen hafta desteğini aldığı iktidarın büyük ortağı solcu Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin kadrolarını da müzakere heyetinde kullanacağını açıklamıştı.

 

 

 

 

3 Comments