Kyametin Ayak Sesleri: Rus Ordusuna 40 Yeni Balistik Nükleer Füze Alınacak

nnnMoskova’da gerçekleşen ve son teknoloji askeri ürünlerin sergilendiği ‘ARMY-2015′ fuarının açılış konuşmasını yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun gücüne güç katacak yeni kararları duyurdu. Putin, yıl sonuna kadar Rusya ordusunun envanterine 40 adet yeni nükleer füze katılacağını söyledi.

 
Ordudaki modern silahların payının 2020 yılına kadar yüzde 70 ila yüzde 100 oranında artırılacağını da belirten Rus lider, “Bu çok ciddi bir oran. Askeri sanayi şirketlerinin, bilim ve mühendislik merkezlerinin, ordunun modernleştirilmesi planının zamanında ve doğru şekilde gerçekleştirilmesi için var güçleriyle çalışacaklarını umuyorum” dedi.

 

Rus ordusunun Armata, Kurganets, Bumerang ve Koalitsiya SV gibi dünyada eşi benzeri bulunmayan tanklara sahip olduğunun altını çizen Başkan Putin, eskiden olduğu gibi askeri güçlerinin gelişmesine büyük önem vereceklerini ifade etti.

 

Bu çerçevede 2015 sonuna kadar Rus ordusuna 40 adet yeni kıtalararası ve balistik nükleer füzenin kazandırılacağını duyuran Vladimir Putin, bu füzelerin teknik olarak en gelişmiş savunma sistemlerini dahi alt edebileceğini vurguladı.

 

7 Comments