Lavrov: Kürtler Olmadan İmkansız

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türk mevkidaşı Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, başta siyaset ve ticaret alanları olmak üzere Rus-Türk ilişkilerinin mevcut durumunu ve geleceğini ele aldığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, “Uluslararası teröre karşı mücadelede ortak eylemlerin koordinasyonu, ateşkesin güçlendirilmesi ve siyasi çözüm sürecine destek bağlamında dahil Suriye’deki durumla ilgili görüş alış verişi yapıldı” dendi.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenevre’deki barış görüşmelerinin Kürtlerin katılımı olmadan başarısızlıkla sonuçlanacağını söyledi.

Moskova’da bir araya gelen Lavrov ve Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Astana sürecini görüştü.

İsviçre’nin Cenevre kentinde Suriyeli taraflar arasında yapılması planlanan görüşmelerin Suriye muhalefetindeki farklı kesimlerin katılımıyla gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Lavrov, “Moskova, Kahire, Astana ve Hmeymim grupları ile Kürtlerin uygun şekilde temsil edilmemesi halinde, Cenevre görüşmelerinin başarılı olması imkansız” dedi.

25 Comments