Lavrov Rus Ordusu’nun Ukrayna’ya Girdi İddialarını Yalanladı!

Russian FM Lavrov attends a meeting with Kazakhstan's FM Idrisov in AstanaMoskova’da bugün düzenlenen basın toplantısında konuşan Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus Ordusu’nun Ukrayna’ya girdiği yönünde çıkan iddiaları spekülatif olarak değerlendirerek, bu tür uydurma iddiaları daha önce de pek çok kez duymalarına rağmen ilgili iddiaları kanıtlayacak herhangi bir delili ise hiç göremediklerini ifade etti.

Bilindiği üzere Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, dün yaptığı açıklamada, Donetsk bölgesindeki kriz durumunun giderek derinleşmesini ve Rusya Ordusu’nun Ukrayna’daki ‘‘sözüm ona’’ varlığını gerekçe göstererek Milli Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırmıştı. Batılı basın kuruluşlarının NATO yetkililerini kaynak gösterdikleri haberlerde de Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerinde ‘‘sözüm ona’’ 1000 kadar Rus askerin konuşlandığı ifade edilmişti.
Açıklamasının devamında birtakım odaklar tarafından gündeme getirilen saldırı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Lavrov, buna karşın Ukrayna’da halihazırda yaşanmakta olan son olayların Dünya kamuoyundan gizlenmesi faaliyetinin ise ABD’nin ve birçok Avrupalı devletin mevcut pozisyonlarının tipik bir unsuru olduğunu da sözlerine ekledi. Rusya’ya yönelik suçlamaların ilk kez dile getirilmediğini belirten Bakan, ‘‘Zaten söz konusu krizin başlangıcından bu yana geçen süre içerisinde her şeyin sorumlusu olarak bizi suçlamaktadırlar. Yani bu spekülatif iddia ve suçlamaları ilk defa işitmiyoruz’’ dedi.

 
Açıklamasının sonunda, Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerinde akan kanın durması, tüm bölgelerin ve siyasi oluşumların katılımı ile gerçekleştirilecek bir ulusal diyalog sürecinin başlatılması ve ülkenin geleceği için hayati önem taşıyan istişarelerin gerçekleştirilmesine yönelik yol haritasını desteklemeye devam edeceklerini kaydeden Lavrov, ‘‘İfade etmiş olduğum bu yol haritası Nisan’da Cenevre’de ve Temmuz’da da Berlin’de kabul edilmiş olmasına rağmen, bugün gelinen noktada Batılı ortaklarımız söz konusu yol haritasından stratejik olarak çıkmaya çalışmaktadırlar’’ dedi.

 

 

 

 

 

3 Comments