Le Pen: İngiltere, ‘AB Hapishanesinden’ Kaçtığı İçin Cezalandırılmamalı

Fransa’da Cumhurbaşkanı adayı olan aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen, İngiltere’nin AB’den çıkma kararı (Brexit) ile ilgili olarak “İngiltere, AB hapishanesinden kaçtığı için cezalandırılmamalı” dedi. Le Pen Fransa’nın İngiltere ile ‘kötüleşen ilişkisini’ de onaracağını vadetti.

İngiliz gazetesi The Telegraph’a konuşan Le Pen, cumhurbaşkanlığı yarışını kazanması halinde hükümetinin Brexit sonrası İngiltere ile yeni bir ikili ilişki geliştireceğini belirtti.

Sputniknews’de yer alan habere göre 48 yaşındaki aşırı sağcı politikacı “Bir ülkeyi cezalandırmanın anlamı nedir? Eğer siz AB’nin bir hapishane olduğunu ve bundan kaçmanın cezalandırlması gerektiğini düşünmüyorsanız, bu anlamsız” dedi.

“İngiltere ile zarar gören ilişkimizi yeniden inşa etmek istiyorum” diyen Le Pen “Bir halk kendi kaderine karar verir. Bir ülkeyi kendi çıkarına karşı ya da demokratik sürece karşı bir eyleme zorlayamazsınız” dedi.

Le Pen, İngiltere’de Brexit’in referandum ile onaylanmasının ardından geçen sene Fransa’nın da aynı adımı izlemesi gerektiğini savunmuş ancak bu yıl söylemini yumuşatmıştı.

Geçen ay RMC radyosuna verdiği röportajda Le Pen “Fransa’ya bağımsızlığını geri getirmek için AB ile görüşmeliyiz” demişti.

Le Pen, görüşmelerin başarısız olması halinde ‘Frexit’ için referandum yapacağını belirtiyor.

Ülkede yapılan bir ankete göre Fransızların yüzde 33’ü Frexit’i onaylıyor.

Dün ülkede Itop Fiducial tarafından yapılan ankete göre cumhurbaşkanlığı seçiminin nisanda yapılacak ilk turunda Le Pen oyların yüzde 26’sını alıp ilk sırada yer alacak.
Ankete göre ilk turda Le Pen’in rakipleri bağımsaz aday Emmanuel Macron yüzde 19.5, merkez sağın adayı Francois Fillon ise yüzde 18.5 oranında oy toplayacak.

Ancak 2. turda Macron’un yüzde 62 oy alarak Le Pen’i geride bırakacağı tahmin ediliyor.

20 Comments