Le Pen’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “En Az 5 Çocuk” Söylemine Cevap

Fransa’da ırkçı lider Marine Le Pen’in Türk siyasilerin Avrupa’da kampanya yapmasına karşı çıkmasının ardından şimdi de Le Pen’in yeğeni Marion Marechal-Le Pen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’da yaşayan Türklere yaptığı çağrıya cevap verdi.

27 yaşındaki Fransız vekil Marion Marechal- Le Pen, Twitter’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hesabını da etiketleyerek, “Sevgili Erdoğan, Avrupa’daki Türklerin geleceği, Türkiye’dir” diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma günü Eskişehir’deki bir toplu açılış töreninde Avrupa’daki vatandaşlara seslenerek, “Yaşadığınız yerler artık sizin sılanızdır. Oralara sıkı sahip çıkın. 3 değil 5 çocuk yapın. Avrupa’nın geleceği sizsiniz” demişti.

Göçmen karşıtı söylemleriyle tanınan aşırı sağcı Marion Marechal-Le Pen, 2012 yılında, Marine Le Pen’in partisi Ulusal Cephe’den parlamentoya girerek, ülke tarihinin en genç milletvekili olmuştu.

 

Marine Le Pen daha önce Türk bakanların ve siyasilerin Avrupa’da 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumunda ‘evet’ oyu verilmesi için Avrupa’da miting ve toplantı yapmasına karşı çıkmış, Twitter hesabından “Neden başka demokrasilerin reddettiği teklifleri topraklarımıza kabul etmeliyiz? Fransa’da Türk seçimleri için hiçbir kampanya yapılmasın” diye yazmıştı.

4 Comments