Libya’da Neler Oluyor?

libya_feature_pic_2 (1)Emekli General Halifa Haftar’a bağlı silahlı grupların, meclis binasına düzenlediği saldırıyı kınayan Libya Adalet Bakanı, milislerden derhal silah bırakmalarını istedi. Saldırıda iki kişinin öldüğü, 50 kişinin de yaralandığı yolunda haberler alınıyor. Libya hükümeti, emekli General Halifa Haftar’a bağlı milislerin, meclis binasına düzenlediği saldırıyı kınadı. Saldırıyı kınayan Libya Adalet Bakanı Salah Al-Marghani, milislerden derhal silah bırakmalarını istedi.

 
Dünkü saldırı sonrasında milisler, meclisin faaliyetlerinin askıya alındığını açıklamıştı.  
 
Dünkü saldırıda milletvekillerinin ofisleri de talan edildi. Meclis binasından yoğun bir duman yükseldiği görüldü.
 
Henüz doğrulanmayan bazı haberlere göre olayda iki kişi öldü, 50 kişi de yaralandı.
 
Eski komutan Haftar’ın, Trablus’u kontrolü altında tutabilecek kadar silah ve milise sahip olup-olmadığı bilinmiyor. 
 
Yetkililer, milislerin İslamcı milletvekillerini yakalamak için meclis binasına saldırı düzenledikleri görüşünde. Milletvekilleri, saldırıdan hemen önce meclis binasından çıkarılmıştı.
 
Yine yetkililere göre, milisler meclis binasında giden yolu kestiler ve İslamcıların kontrolündeki askeri üsse de saldırdılar. Milislerin havaalanı yakınlarındaki bazı noktaları da ellerinde tuttukları kaydedildi.
 
Cuma günü de doğudaki Bingazi kentinde Haftar’a bağlı milisler İslamcı militanlarla çarpışmıştı.
 
Libya’da İslamcılarla laiklik yanlıları arasında bölünen meclis, yeni hükümetin atanmasında ve seçim tarihi konusunda uzlaşmaya varamıyor.

3 Comments