Lozan’da Neler Oluyor? ABD Başka Söylüyor Rusya Başka

Beyaz Saray, “Bu gece yarısına kadar İran ile müzakereler yapıcı olarak sürerse ve yarın da görüşmelere devam edebileceklerini” açıkladı.

0,,18342722_401,00

Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 12 yıldır yürütülen nükleer müzakerelerde sona gelindi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın toplantısında İsviçre’nin Lozan şehrinde devam eden nükleer müzakerlere ilişkin 31 Mart’ın önemine vurgu yaparak anlaşma sağlanamaması halinde müzakerelerin tıkanabileceğine dikkat çekti. Harf, “31 Mart’tan sonra kararların alınması kolay olmayacak.” dedi.
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise müzakerelerin yapıcı sürmesi halinde bugün sonlanacak olan görüşmelerin yarın da devam edebileceği belirtildi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’da anlaşmaya ilişkin bir açıklamada bulundu, ‘tüm kilit noktalarda’ anlaşma sağlandığını öne sürdü.

 

BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında İran’ın nükleer programına ilişkin olarak yürütülen müzakerelerde bir anlaşmaya varılması için öngörülen süre dün gece yarısı doldu. Ancak taraflar, İsviçre’nin Lozan kentinde yürütülen müzakereleri bugün de sürdürme kararı aldı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, “Bazı noktalarda ilerleme sağladık. Çarşamba günü çalışmalarımızı sonuca bağlayabilmeyi umuyorum” dedi.
Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, taraflar arasında ‘tüm kilit noktalarda’ anlaşmaya varıldığını öne sürdü. Lavrov Rusya devlet kanalına verdiği demeçte, bugün anlaşmaya karşılıklı olarak imza atılmasını beklediğini söyledi. Bakan, “Haziran ayı sonuna kadar anlaşmanın teknik detayları hazırlanacak. Ancak bilindiği gibi, şeytan ayrıntıda gizlidir” dedi. Lavrov’a göre, anlaşmada İran’ın sivil amaçlar doğrultusunda nükleer faaliyetlerde bulunabilmesi öngörülüyor. Bakan, uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin uzmanlar tarafından ‘güvenilir kontrolleri’ ve İran’a yönelik tüm yaptırımların kaldırılmasının da anlaşmanın maddeleri arasında yer aldığını iddia etti. Ancak Amerikalı yetkililer söz konusu iddiaları geri çevirerek, hala uzlaşmaya varılmayan pek çok nokta olduğunu savundu.

İran’la Batılı ülkeler arasındaki nükleer müzakereler 12 yıldan beri devam ediyor.

20 Comments