Mahkeme Bağımsızlık Referandumunu İptal Etti!

katalonya-670İspanya Anayasa Mahkemesi, 9 Kasım’da Katalonya’da yapılması planlanan bağımsızlık referandumunu iptal ettiğini duyurdu.

İspanya Anayasa Mahkemesi, 9 Kasım tarihinde Katalonya’da yapılması planlanan bağımsızlık referandumunu askıya aldı. Anayasa Mahkemesi, hızlı karar verilmesini “Anayasal ve siyasi öneminden” dolayı olduğunu açıkladı. Beş ay içinde nihai kararını verecek olan mahkeme, 15 gün içinde savunma yapması için Artur Mas hükümeti ve Katalonya Parlamentosu’na kararını bildirdi.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Artur Mas, Madrid hükümetinin “düşmanca” tavır içinde olduğunu söyledi ve mahkemeyi “süpersonik” hızından dolayı eleştirdi. Mas, “Sormaya bile izin vermiyorlar çünkü cevaptan korkuyorlar” ifadelerini kullandı.

İspanya hükümeti, Katalonya özerk bölgesinin bağımsızlık referandumu ilanını anayasaya aykırılık gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü açıklamıştı.

‘İspanya’yı böldürmeyiz’
İspanya’nın kuzeydoğusundaki varlıklı Katalonya Özerk Bölgesi’nin lideri Artur Mas, geçtiğimiz Cumartesi günü bir açıklama yaparak 9 Kasım’da referanduma gitme kararı alındığını duyurmuştu. Başbakan Mariano Rajoy ise, olağanüstü kabine toplantısından sonra televizyondan yaptığı açıklamada, Katalonya’nın bağımsızlığı konusunda referanduma gidilmesinin “içerik olarak da, usulen de, anayasaya aykırı olduğunu” söyledi ve “Hiç kimse ve hiç bir şeyin İspanya’yı bölmesine izin verilmeyecek” dedi.

Katalonya’da yaşayan 7,5 milyon insan, İspanya nüfusunun yüzde 16 kadarını oluşturuyor. Katalonya, ülkenin en varlıklı ve en fazla sanayileşmiş bölgelerinden biri.

2 Comments