Majesteleri Mikrofonu Unutunca Olanlar Oldu: “Çinliler Kaba”

ggggBuckingham Sarayı’nda 90’ıncı doğum günü onuruna verilen davette üst düzey bir emniyet yetkilisiyle konuşan Kraliçe, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ekim ayındaki Londra ziyareti sırasında Çinli yetkililerin davranışlarını “çok kaba” olarak nitelendiriyor.

Saray’ın resmi kameramanı tarafından test çekiminde olduğunu fark etmeyen Kraliçe, sohbet ettiği polis şefinin Çinli diplomatların güvenliğinden sorumlu olduğunu söylemesi üzerine, “Tüh, yazık olmuş” yorumunu yapıyor. Benzer bir açık mikrofon skandalı da Başbakan David Cameron ile Kraliçe’nin yolsuzluk karşıtı bir konferas hakkında konuştuğu sırada meydana geldi. Cameron, Nijerya ve Afganistan için “dünyanın en yolsuz ülkeleri”, “fantastik derecede yolsuz ülkeler” gibi sözler sarf ederken, bu ifadeler kayda geçti.

‘Paramızı geri verin’

Yolsuzluğa karşı açtığı savaşla tanınan Nijerya Davlet Başkanı Muhammadu Buhari, olaya sert tepki gösterdi. Buhari, Cameron’dan özür beklemediğini belirtirken, Nijerya’nın İngiltere bankalarında tutulan çalıntı varlıkların geri gönderilmesini istediğini söyledi.

324 Comments