Marine Le Pen’in En Büyük Travması, Annesi Playboy’a Soyundu

Fransa tarihinde ilk kez merkez sağ ve merkez solun lideri ikinci tura kalamadı.  Marine Le Pen kimdir ? Le Pen’in  een büyük travmam dediği annesi neden Playboy’a soyundu?

Fransa’da yaşayan azınlıklara karşı ırkçılığa varan tutumunu açıkça sergileyen Le Pen, ülkeye yasal göçmen girişini yüzde 5 ile sınırlandırmak, işe alımlar ve sosyal yardımlara ulaşmada Fransızlara öncelik vermek istiyor. Çin ve Doğu Avrupa ile ticaretin sınırlandırılması gerektiğini düşünen Le Pen’e göre, Fransa eurodan vazgeçmeli, ulusal para ve kur politikalarının kontrolünü geri kazanmalı.

Marine Le Pen, daha küçük yaşlarından itibaren siyasetin kirli yüzüyle tanıştı. 3 çocuklu bir ailenin en küçük kızıydı. Babası 1972’de FN’i kurmuş ve nefret söylemiyle Fransa’da büyük tepki çekiyordu.

Kimse onunla arkadaş olmak istemiyordu. 1976’da evlerinin önünde bombalar patladığında henüz 8 yaşındaydı.

Saldırıdan yara almadan kurtuldu ama o günü hiç unutmadı.

Ama hayatının en büyük şokunu annesi, babasının biyografisini yazan Le Figaro gazetesinin muhabiriyle ABD’ye kaçtığında yaşadı. Babası, ‘Beş kuruş nafaka vermem, gitsin temizlik yapsın’ deyince annesi Pierrette’in bir temizlikçi kılığında Playboy’a soyunmasının şokunu tam 15 yıl üzerinden atamadı.

Annesiyle bu süre içinde tek kelime konuşmadı. Hukuk fakültesinden mezun olup ceza hukuku alanında avukat olduğunda soyadı nedeniyle kimse onunla çalışmak istemedi. Buna tepki olarak parası olmadığı için avukat tutamayanların duruşmalarında boy gösterdi.

Kaderin bir cilvesi olarak bu süre içinde birçok kez Fransa’ya kaçak yollardan giren yasadışı göçmenleri de mahkemelerde

savundu.

244 Comments