McDonald’s’a Şeriat Şartı

McDonaldsİran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasının ardından ABD fast food zinciri McDonald’s, gözünü İran pazarına dikti. Ancak McDonald’s’ın, pazara girebilmek için çok zorlu bir süreçten geçmesi gerekiyor.

 
McDonald’s şirketi, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, İran’da şube açmak için aday arayışına başladıklarını duyurdu.

İran’daki fast food zincirlerinin sahipleri, McDonald’s’ın açıklamasına şüpheyle yaklaştı. ABD’li şirketin İran’da birçok zorlukla karşılaşacağını belirten işadamları, İran’ın hijyen normları açısından dünyanın en zorlu ülkelerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Sputnik’e demeç veren İran’ın ünlü fast food zincirlerinden İranWich’in Genel Müdürü Kamran Şurangiz, McDonald’s’ın İran pazarında yaşayacağı zorlukları şöyle anlattı:

“Şube açma sözleşmelerinde çok katı ve zorlu talepler yer alıyor. Yabancı bir fast food zincirinin İran’da faaliyete başlayabilmesi için sertifikasyon sürecini geçmesi ve Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli tüm lisansları alması gerekiyor. Ayrıca bildiğiniz gibi, İran’daki hijyen normları son derece sert.”

Diğer taraftan Şurangiz, İran’da iş yapmanın dini boyutuna vurgu yaptı.

İranlı işadamı, “İran’da gıda sanayisinde şeriat normlarıyla örtüşen standartlara uyma zorunluluğu var. Et ve et ürünleri için ‘helal’ sertifikası alınması gerekiyor. Bunlar, gıda sanayisinde geçerli olan ilk talepler ve normlar” dedi.

1,052 Comments