Medvedev Ve Yıldırım Basın Toplantısı Düzenledi: Sorunların Üstesinden Geliyoruz

mmmRusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ve Başbakan Binali Yıldırım, ortak basın toplantısı düzenledi.

Medvedev’in açıklamasından satır başları şöyle:

Sorunların üstesinden geliyoruz. Ekonomide sürdürülebilir büyüme sağlanmalı. Ortak yatırım fonu seneye faaliyetine başlayacak. Rusya, Türk Akımı anlaşmasını yakın zamanda onaylayacak. Akkuyu nükleer güç santraline stratejik proje statüsünün verilmesi için gereken tüm belgelerin yakında tamamlanacağını umuyoruz.

Türk Akımı’nın Avrupa’ya uzanması konusunu Türkiye ile görüşeceğiz. Yıldırım’ın açıklamasından satır başları şöyle: İlişkileri Kasım 2015’in ötesine götürmek gibi bir hedefimiz var. Bundan sonraki süreç hızlanarak hedef yakalanmalı. Bütün alanlarda etraflıca konuştuk. Bakanlar görüştü, yapacakları işleri karara başladılar.

Memnuniyetle söyleyebilirim ki Türkiye-Rusya ilişkilerinin tarihi geçmişine yakışır şekilde ekonomi bakımından ikili ilişkileri çok daha ileriye taşıyacak potansiyelimiz, irade mevcut. Önemli olan bu iradenin hayata geçmesidir.

Bu konuda iki başbakan olarak işin takipçisi olacağız, bundan da kimsenin endişesi olmaması gerekir. Zor günler geçirdik, bunlar geride kaldı. Artık geleceğe odaklanalım. Enerji alanında Türkiye ile Rusya tam bir işbirliği içerisindedir.

 

SORU-CEVAP Medvedev: Akkuyu’daki son durumu ele aldık. Stratejik yatırım statüsünün verilmesi ele alındı. Çok önemli bir proje olduğunun altını çizmek istiyorum. İstediğimizden daha yavaş ilerliyor.

 

Türkiye’nin kuruluşunun 100. yıldönümünde Akkuyu devreye girecek. Yıldırım: Türk Akımı’nı bölgesel proje olarak görüyoruz. Türkiye ve Rusya’nın stratejik işbirliğini daha da ileriye taşıyacak.

 

Medvedev: 100 milyarlık ticaret hacmine ulaşabilmemiz mümkün.

 

 

Yıldırım: Turizmde Türkiye ile Rusya arasında son bir sene öncesine kadar çok önemli bir noktaya gelmiştik. Sebebine girecek değilim, biliyorsunuz. Şunu açıkça söyleyebilirim terörden etkilenmeyen ülke yok, tedbirleri alıyoruz. Alınan kararlar var. Bunun herhangi bir üzücü sonuca yol açmaması için istihbarat paylaşımımız var. Güvenlik meselesinin amacı dışında kullanılması doğru değil.

 

 

Misafirlerimizin güvenliğini sağlamak hükümetimizin görevi.

 

Medvedev: Dış meseleler iki ülkenin devlet başkanı ve cumhurbaşkanı arasında ele alınıyor. Suriye son derece zor bir durumda bulunuyor. Suriye meselesinin çözümü iç diyaloğun kurulmasıyla mümkün olabilir. Suriye’de adeta yuva kuran terör örgütleri var. Terör tehdidinin ne olduğu konusunda ortak görüşümüz var.

sputniknews.com

4 Comments