Mehriban Aliyeva Cumhurbaşkan mı Olacak?

Rus televizyonuna konuşan Aliyeva konuyla ilgili sözlerini şöyle ifade etti: “Bu konuyu (Cumhurbaşkanlık makamını) düşünmedim ve düşünmüyorum. Azerbaycan’ın ve halkın çıkarlarını koruyacağım. Bu da Azerbaycan halkı için en güzel iş. Dolayısıyla bugün durum böyle. Gelecekte ne olacak diye tahminde bulunmak ise kesinlikle verimsiz bir meşguliyet.”

Muhalefetin eleştiri politikasını da eleştiren Aliyeva konuyla ilgili şunları ifade etti: “Ben sağlıklı, yapıcı eleştirileri dinlemeye hazırım. İktidara muhalif olabilirsin, fakat kendi ülkene muhalif olmamak lazım. En korkunç olanı da budur.”

Aliyeva, ülkesinde başlıca olarak sosyal sorunların çözümüyle uğracaşağını anlatarak, “Öncelikle, az gelirli vatandaşların sorunları. Devlet görevinde çalışırken insanlığı korumak lazım. En korkunç olanı ise vurdumduymazlık ve ilgisizlik” dedi.

‘RUS DİLİ ÜLKEMİZİN ZENGİNLİKLERİNDNE BİRİ’

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve eşi Mehriban Aliyeva
© SPUTNİK/ ALEXEY KUDENKO
Rusya’dan Mehriban Aliyeva’ya, yeni görevinden dolayı tebrik mesajları
Bazı eski Sovyet cumhuriyetlerinde Rus diline az ilginin gösterildiğini eleştiren Aliyeva şöyle dedi: “Biz ailede hem Rusça hem de Azerice konuşuyoruz. Her iki dili kullanıyoruz. Bu ülkemizin zenginliklerinden biri. Ne yazık ki bir çok eski Sovyet cumhuriyetlerinde durum tamamen farklı. Tuhaf olanı da şudur ki bazı ülkelerin yönetimi bunun kötü bir eğilim olduğunu anlamıyor.”
Aliyeva, “Siyaset sadece erkeklerin işi değil” ifadeleri kullandı.

71 Comments