Bağışıklık Sistemi COVID-19 ile Mücadele Edebiliyor

Hülya Karahan Production Editor

istanbulpostcomtr@gmail.com

Melbourne Üniversitesi araştırmacıları, Avustralya’da  koronavirüs (COVID-19) hastalarının bağışıklık tepkilerini eşleştirerek vücudun virüse karşı savaşma ve enfeksiyondan kurtulma yeteneğini araştırdı.

Melbourne Üniversitesi ve Royal Melbourne hastanesi arasında ortak bir girişim olan Peter Doherty Enfeksiyon ve Bağışıklık Enstitüsü’ndeki (Doherty Enstitüsü) araştırmacılar, COVID-19 şüphesiyle hastaneye yatış gerektiren hafif ila orta şiddette semptomları olan 40’lı yaşlarındaki bir kadın hastadan dört farklı zaman aralığında kan örneklerini test ettiler.

Nature Medicine‘de yayınlanan bu araştırmada, hastanın bağışıklık sisteminin virüse nasıl yanıt verdiğinin ayrıntılı bir raporla ele alındı. Makalenin yazarlardan biri olan araştırma görevlisi Dr Oanh Nguyen, bunun ilk kez COVID-19’a karşı geniş bağışıklık tepkilerini gösteren ayrıntılı bir araştırma olduğunu söyledi.

“Bu hastadaki bağışıklık tepkisini, influenza(grip) ile yatan hastalarda uzun yıllar boyunca bağışıklık yanıtlarına baktığımız bilgisini kullanarak araştırdık. Hasta kabul edildikten üç gün sonra, mevsimsel grip enfeksiyonu sırasında sıklıkla iyileşme belirtisi olan birkaç bağışıklık hücresinin büyük popülasyonlarını gördük, bu nedenle hastanın üç gün içinde iyileşeceğini tahmin ettik. ”

Araştırma ekibi, Doherty Enstitüsü‘nde Royal Melbourne Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktoru Dr. Irani Thevarajan liderliğindeki SETREP-ID (Enfeksiyon Hastalığına Araştırma Hazırlığı) sayesinde bu araştırmayı çok hızlı bir şekilde yapabildi..

The Varajan, “COVID-19 ortaya çıktığında, zaten etik ve protokoller uyguladık, böylece virüs ve bağışıklık sistemine hızla ayrıntılı bir şekilde bakmaya başlayabiliriz.

“Zaten birkaç Melbourne hastanesinde kurulmuş olup, şimdi SETREP-ID’yi ulusal bir çalışma olarak sunmayı planlıyoruz.”

Doherty Enstitüsü’ndeki laboratuvar başkanı ve dünya lideri, grip immünoloji araştırmacısı olan Melbourne Üniversitesi Profesörü Katherine Kedzierska ile birlikte çalışan ekip, COVID-19‘dan başarılı bir şekilde iyileşmeye yol açan bağışıklık tepkisini inceleyebildi ve bununda  etkili bir aşı bulmaya yardımcı olacağını söyledi.

Profesör Kedzierska, “COVID-19‘a yeni bir virüs neden olsa da, başka türlü sağlıklı bir insanda, farklı hücre tiplerinde güçlü bir bağışıklık tepkisinin, gripte gördüğümüze benzer şekilde klinik iyileşme ile ilişkili olduğunu gösterdik” dedi.

“Bu, COVID-19’un iyileşmesini neyin tetiklediğini anlamada inanılmaz bir adım. İnsanlar daha büyük COVID-19 kohortlarındaki bağışıklık tepkilerini anlamak ve aynı zamanda ölümcül sonuçları olanlarda neyin eksik olduğunu anlamak için yöntemlerimizi kullanabilirler. ” Dedi.

Dr Thevarajan, mevcut tahminlerin COVID-19 vakalarının yüzde 80’inden fazlasının hafif ila orta düzeyde olduğunu ve bu hafif vakalarda bağışıklık tepkisinin anlaşılmasının çok önemli bir araştırma olduğunu söyledi.

“Bazı insanların neden COVID-19′dan öldüğünü anlamak için çalışmalarımızı ulusal ve uluslararası olarak genişletmeyi ve COVID-19‘un ve gelecekteki yeni ortaya çıkan virüslere hızlı tepki vermeye yardımcı olmak için daha fazla bilgi oluşturmayı umuyoruz” dedi.

Kaynak: Melbourne Üniversitesi

Reviewer overview

Bağışıklık Sistemi COVID-19 ile Mücadele Edebiliyor - /10

Summary

Melbourne Üniversitesi: Bağışıklık Sistemi COVID-19 ile Mücadele Edebiliyor

0 Bad!