Merkel:”bazı adımlar atabiliriz”

merrrAlmanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’ye güvenli ülke statüsü verilmesinden yana olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği vize talebine ilişkin, Türk vatandaşlarına uygulanan vizede kolaylık sağlanabileceği sinyalini de veren Merkel, “Bazı adımları hızlı atabiliriz” dedi. Pazar günü yapacağı Türkiye ziyareti öncesinde Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine (FAZ) verdiği röportajda  Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne aday bir ülke olduğunu hatırlatarak, aday bir ülke olarak güvenli ülke statüsüne sahip olmayan tek ülkenin Türkiye olduğuna vurgu yaptı.

aAlmanya Başbakanı Angela Merkel, “Tabii ki Türkiye’de insan haklarına saygı ya da Kürtlerin durumu bizi kaygılandırmaya devam ediyor, yine de, Türkiye’ye bu statünün verilmemesinin prensipte yanlış olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Türk vatandaşlarına uygulanan vizede kolaylık sağlanabileceği sinyalini de veren Merkel, vize zorunluluğunu her zaman geri dönüş anlaşması ile ilişkilendirdiklerini, anlaşmanın da yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, “Bazı adımları hızlı atabiliriz” dedi.
Türkiye ile karşılıklı çıkarların dengelenmesinden bahseden Merkel, “Biz mülteci hareketini organize ederek, kontrol altına almak istiyoruz, Türkiye de yükün hafifletilmesini istiyor” dedi.

5 Comments