Merkel, Papa’nın ‘kısır’ Demesine Alınmış

ppppPapa Francis, 2014’te AP’de yaptığı konuşmanın ardından Almanya Başbakanı Merkel’in kendisini arayıp ‘kısırlıkla’ ilgili lafları yüzünden sitem ettiğini açıkladı.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Kasım 2014’te yaptığı bir telefon görüşmesinin detaylarını paylaşınca yeniden gündeme oturdu. Papa, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yaptığı ve Avrupa’nın artık tıpkı bir büyükanne gibi doğurgan ve enerjik olmadığını söylediği konuşmasının ardından Merkel’in kendisini aradığını ve ‘memnuniyetsizliğini’ dile getirdiğini aktardı.

İtalyan Corriere Della Sera’ya konuşan Papa şu ifadeleri kullandı: “Beni aradı. Avrupa’yı kısır, çocuk sahibi olamayan bir kadına benzettiğim için biraz kızgındı. Bana gerçekten Avrupa’nın artık çocuk sahibi olamayacağını düşündüğümü mü sordu. Ben de ‘Evet çocuk sahibi olabilir çünkü güçlü ve derinlere uzanan kökleri, eşsiz bir tarihi var. Avrupa hâlâ önemli bir rol oynayabilir. Tüm kültür ve geleneklerimizi hatırlayalım. En karanlık zamanlarda bile hiç beklenmedik kaynaklar olarak karşımıza çıkarlar’ yanıtını verdim.”

BAŞBAKANLIK: MERKEL HATIRLAMIYOR

Öte yandan Merkel’in sözcüsü, AFP ajansına verdiği demeçte “Şansölye Papa ile böyle bir konuşma yaptığını hatırlamıyor” diyip Merkel’in Papa ile yaptığı her bir görüşmeye büyük değer verdiğini de ekledi.

Papa, söz konusu hitabında, enerjisini kaybeden Avrupa kıtasının kendisine şüpheyle yaklaşan bu dünyada öncü kimliğini yitirmeye başladığını belirtip “Bir zamanlar Avrupa’ya ilham kaynağı olan büyük fikirler çekiciliğini kaybetmiş ve yerlerini kurumlarının bürokratik ayrıntıları almış gibi görünüyor” demişti.

© Sputnik

5 Comments