Merkel Türkiye’ye Geliyor

German Chancellor Angela Merkel poses with visitors at the Chancellery during the government's "Open Door Day" in Berlin, GermanyAlmanya Başbakanı Angela Merkel’in Suriye’deki durum, Avrupa’daki sığınmacı krizi ve son terör olaylarını görüşmek için Pazar günü Türkiye’yi ziyaret edeceği açıklandı.

Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Merkel’in günübirlik ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşeceğini söyledi. Seibert ziyaretin Merkel’in talebi üzerine gerçekleştiğini de açıkladı. “Türkiye´nin istikrarlı olması Almanya ve Avrupa Birliği’nin çıkarınadır” diyen Hükümet Sözcüsü Seibert, Federal Hükümet olarak bir kez daha Ankara’daki kanlı saldırıyı kınadıklarını da söyledi.

 

Merkel, Ankara’daki terör eyleminin hemen ardından olayı kınayarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na taziyelerini bildirmişti. Saldırıyı “demokrasi ve barışa yapılmış korkakça bir eylem” olarak tanımlayan Merkel; “Korku ve gözdağı vermeyi amaçlıyorlar” ifadesini kullanmıştı. Son olarak Şubat 2013´de Türkiye´yi ziyaret eden Başbakan Merkel, geçen 16 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşmüş, daha sonra konuşmada yasa dışı göç, Suriyeli sığınmacıların dramı ve Suriye´deki durumun ele alındığı açıklanmıştı.

Başbakan Angela Merkel telefon görüşmesinden kısa bir süre sonra, sığınmacı kriziyle ilgili olarak “Bu konuyu bütünüyle Türkiye ile müzakere etmek zorundayız. Sorunu ancak ortaklaşa çözerek, düzenli bir sürece girebiliriz” demişti. Federal hükümete yakın çevreler, Berlin’in Türkiye’nin mülteci krizinin çözümü karşılığında Almanya’dan ve Avrupa Birliği’nden Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi ve mülteciler için maddi yardım yapılmasını gündeme getireceğini duyurmuştu. Erdoğan’ın Brüksel’e düzenlediği ziyarette ise Almanya ile Türkiye’nin mülteci krizinde ortak işbirliği için Berlin ile Türkiye arasında ‘Ortak Çalışma Grubu’ kurulması kararlaştırılmıştı. Çalışma Grubu’nda İçişleri ve Dış İşleri Bakanlıklarıyla, Kalkınma Bakanlığı’nın yer alacağı ifade edildi.

 

 

24 Comments