Merkel Yüzde 96,7 Oyla Yeniden Genel Başkan Seçildi

1merkel_2678689bAlmanya Başbakan Angela Merkel, yüzde 96,7 oy oranıyla sekizinci kez Hristiyan Demokrat Birlik partisinin genel başkanlığına seçildi.
Başbakan Merkel parti kongresindeki konuşmasında koalisyon ortağı SPD’ye de ağır eleştiriler yöneltti.

 

Başbakan, “kırmızı-kırmızı-yeşil olarak” adlandırılan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Sol Parti (Die Linke) ve Yeşiller’den oluşan bir koalisyona karşı uyarıda bulunarak, “Bizim için şu çok net olmalı: Sadece kendi gücümüz, güçlü bir Hristiyan Birlik 2017 yılında kırmızı-kırmızı-yeşili imkansız hale getirir” dedi.
Köln’deki parti kongresinde Merkel, Thüringen eyaletinde Sol Parti ile koalisyon kurarak Bodo Ramelow’a eyalet başbakanlığı yolunu açan SPD’yi kendi yönelimine ihanet etmekle suçladı. Merkel, “SPD’nin Thüringen’deki davranışını bir iflas açıklaması olarak görüyorum” şeklinde konuştu. Başbakan, “SPD kendisini daha ne kadar küçültmek istiyor?” dedi.
Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Hür Demokrat Parti FDP’nin CDU’nun “doğal koalisyon ortağı” olduğunu söyleyerk, 2013 yılına kadar süren koalisyondan şu anki koalisyonun yarar sağladığı çok sayıda temel atıldığını ifade etti.

 

 

6 Comments