Merkel Yine Yan Çizdi: Türkiye’nin AB Üyeliği Gündemde Değil

mmmmAlmanya Başbakanı Merkel,”Türkiye’ye yeni mali yardımların aktarılması planlanıyor”,dedi. Türkiye ve AB arasında planlanan anlaşmanın ayrıntılarını açıklayan Merkel, ancak AB üyeliği gündemde değil dedi. Mülteci krizi konusunda Türkiye’ye yeni yardımların aktarılmasının mümkün olduğunu belirten Merkel, söz verilen 3 milyar euro dışında Ankara’ya talep ettiği ek mali yardımın yerine getirilebileceğini kaydetti.

 
Merkel, Ankara ile yapılan işbirliğinin, Türkiye’deki basın özgürlüğünün durumu ya da Kürt meselesine ilişkin politikaları onayladıkları anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi. Türk vatandaşları için istenen vize muafiyetinin koşullara bağlı olduğunu vurgulayan Merkel, koşulların tam anlamıyla bağlı kalınmasını garanti altına alacaklarını belirtti.
Merkel, Türkiye’nin AB üyeliğinin de gündemde olmadığını dile getirdi. Türkiye’nin yeni fasıl açılmasını istediğine işaret eden Merkel, müzakerelerin “ucu açık” yürütüldüğünü, ayrıca düşünce ve basın özgürlüğü gibi ilkelerden asla taviz verilmeyeceğini kaydetti. Merkel, geri gönderilecek kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da Avrupa’nın hassas olduğunu belirtti.
Şu anda Türkiye’de yaklaşık 2 milyon 700 bin Suriyeli bulunduğuna dikkat çekerek Türkiye’nin mülteci politikasını öven Merkel, AB’nin toplam 500 milyon nüfuslu 28 ülkesinin ise gelen mültecileri güçlükle paylaştığını söyledi.

 

 

 

 

52 Comments