Merkel’e Ağır Darbe

merkelAlmanya’nın Baden Württemberg, Saksonya Anhalt ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde 13 Mart Pazar günü yapılan seçimlerin kesin olmayan ilk sonuçları belli oldu. Seçimlerde göçmen ve Müslüman karşıtı olan sağ popülist Almanya için Alternatif Partisi (AfD) beklentilerin üzerinde oy alarak oylarını artırdı.

Mülteci krizi Alman seçmeni hareketlendirdi. Seçmenin yerleşik partiler tarafından ciddiye alınmadığı hissine kapılması sağ popülist Almanya’nın Alternatifi’ne yaradı.büyük bir seçmen kitlesi oyunu yerleşik partiler yerine, mülteci alımına derhal son verilmesini isteyen sağ popülist Almanya’nın Alternatifi’ne (AfD) verdi.
Seçim sonucu ilk bakışta, mülteci politikasına yön veren Başbakan Angela Merkel’in bozguna uğraması anlamına geliyor. Merkel’in partisi, 1952 yılından bu yana kalesi sayılan Baden-Württemberg’de ilk kez birinci olamadı.

 

YEŞİLLER BİR “İLK”E İMZA ATTI

Cem Özdemir’in eşgenel başkanlığını yaptığı Yeşiller Partisi tarihinde ilk kez bir seçimde birinci parti olmayı başardı. Baden-Württemberg’de oy oranını yüzde 6.1 oranında artıran Yeşiller Partisi yüzde 30.3’lük oy oranıyla eyalette hükümeti kurma görevini aldı.

 

524 Comments