Merkel’e Tokat Gibi Cevap: ‘Çipras’ın programı çok yoğun”

nnnYunanistan’da büyük ses getiren bir zaferle başbakanlık koltuğuna oturan Radikal Sol Parti (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras’ın yeni kabinesindeki Devlet Bakanı Nikos Pappas, Çipras’ın aralarında soğuk rüzgarlar estiği Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ‘vakti gelince görüşeceğini’ söyledi.

Hamburger Abendblatt gazetesine verdiği demeçte Yunanistan’ın borçlarıyla ilgili konuşan Merkel, borcun silinmesinin mümkün olmadığını vurgulamıştı.

Merkel’in bu açıklaması üzerine Mega kanalına konuşan Pappas, “Çipras’ın programı çok yoğun. Daha İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya gelecek” dedi.

TOPLAM BORÇ 315 EURO

Yunanistan’ın AB’ye olan toplam borcu 315 milyar euro. 2010’da Troyka (Avrupa Birliği-Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu) ile pazarlıkları sonucu 240 milyar euro tutarında kurtarma kredisi alan ülkenin borçlarının 100 milyar euro’su 2012’deki müzakereler sonucu silinmişti.

TEBRİK ETTİ

Bununla birlikte Çipras’ı diğer Avrupalı mevkidaşlarında olduğu gibi tebrik ettiğini, güç ve başarı dilediğini belirten Merkel, ‘”Politikamızın hedefi Yunanistan’ın sürekli bir şekilde Avro topluluğunun içinde kalması oldu ve olacaktır. Bunun için Yunanistan ve Avrupalı partnerler katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

2 Comments