Merkez Bankasında 2 Milyar Dolar Vurgun Kuyumcu “İngiltere’ye Sığındı”

Nirav Modi, 2 milyar dolarlık vurgun iddiasından sonra İngiltere’ye sığındı.

Hollywood ve Bollywood yıldızları tarafından takılan milyon dolarlık mücevherlerin ticaretini yapan, Nirav Modi, dolandırıcılık iddialarının ardından Londra’da siyasi iltica talep ediyor.

Hintli kuyumcu, Şubat ayında Punjab Ulusal Bankası‘nda 2 milyar dolarlık bir sahtekârlık ortaya çıkmasından sonra ortadan kayboldu.Hint polisi Modi tutuklanması için bir emir çıkardı.

Firmanın Hintdistan’daki mağazaları kapatıldı, banka hesapları ve lüks otomobiller de dahil olmak üzere tüm  mal varlıklara el konuldu.

Geçtiğimiz sekiz yılda Nirav Modi, Londra, New York ve Hong Kong‘daki mağazalarında  elmas kaplı kolyeler ve küpeler satan uluslararası bir mücevher markası oluşturdu.


Kate Winslet, Rosie Huntington-Whiteley ve Naomi Watts gibi yıldızları, Modi’nin mücvherlerini takan ünlüler arasında bulunuyor.  Bollywood yıldızı Priyanka Chopra  ise Markanın tanıtım yüzü oldu.

Forbes’a göre Hindistan’ın en zenginlerinden biri olan Modi, 1,75 milyar dolarlık kişisel bir servet yaptı.

Bu yılın başlarında Hindistan’ın en büyük ikinci devlet bankası olan Pencap Ulusal Bankası (PNB), Bay Modi ve amcası Mehul Choksi’nin bunu 2.2 milyar dolar civarında aldığını iddia ediliyor.

Bankalar, sahtekar PNB personeli tarafından verilen onaylanmamış garantileri diğer borç kredi veren kurumlardan borç almak için kullandıklarını söyledi.

Modi ise yapılan suçlamaları reddetti.

İngiliz basını Modi’nin şu anda Londra’da olduğunu ve “siyasi zulümden” sığınma hakkı istediğini yazdı.

6 Comments