Mermi Tren Projesi Hayata Geçiyor

 Bu haber Türkiye’de sadece istanbulpst.com.tr‘de var.

Meksika’nın Yucatan Yarımadası’ndaki en popüler turizm bölgelerinden bazılarını bağlayan yeni bir demiryolu hattı inşaatı yapımına önümüzdeki yıl başlarında başlayacak.

“Mermi Tren” olarak adlandırılan ve 100 milyar pesoya mal olması beklenen yeni hattın yapımına  (5,2 milyar ABD Doları), 2019’da inşaata başlanacak ve tam olarak tamamlanması yaklaşık altı yıl sürecek.

Yarımadanın güney kesimine ziyaretçileri getirmek için tasarlanan tren hattı, aynı zamanda Meksika’daki en önemli Maya arkeolojik bölgelerine kolay erişim sağlarken, Quintana Roo, Campeche ve Chiapas gibi üç eyaleti birbirine bağlayacak.

En az altı yıldır üzerinde  çalışılan ve  Meksika’nın yeni seçilen başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un seçim çalışmaları sırasında, hızlı tren projesini en kısa zamanda bitirme sözü verdi.

Obrador, geçtiğimiz hafta 1 Aralık 2018’de görevlerine başlayan yeni kabinesiyle yaptığı görüşme sonrasında, turizm treni de dahil olmak üzere 35 kampanya vaadi taahhüdüne öncelik verdi. Dahası, Obrador’nun kendi Morena partisi üyesi Senatör se Pech Varguez, projenin zaten geliştirilmekte olduğunu ve Ulusal Turizm fonu olan Fonatur tarafından yürütüleceğini söyledi.

Önerilen hat Cancun’da başlayacak ve Tulum, Carillo Puerto ve Bacalar, Quintana Roo’dan geçecek. Daha sonra Palenque, Chiapas’ta sona ermeden önce Campeche’de Calakmul’a devam edecek.

Cancun’u Cancun ile birleştiren ilk aşamanın iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Ayrıntılı yönlendirme halen oluşturulmasına rağmen, duraklar Playa del Carmen ve Puerto Morelos’u içerebilir.

Yeni proje bir mermi treni olarak adlandırılan olmasına rağmen, teklif edilen satır dünya çapında kıyaslanabilir yüksek hızlı demiryolu sistemlerine göre biraz daha yavaş saatte 130 kilometre  hızında çalışacak. Aynı zamanda federal hükümet tarafından da önerilmiş olan yeni bir kargo rayı hattından tamamen ayrı bir proje.

Quintana Roo yetkilileri, mermi trenini geliştirmenin devlet için en öncelikli konulardan biri olduğunu açıkladı.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

448 Comments