Mevcut Bilgisayarlar Çöpe mi Gidiyor? Microsoft Yeniden Yapılanıyor

Microsoft Corp. Genel Müdürü Satya Nadella, şirketin işletim sistemi ünitesini bulut işlemlerine taşıyarak, şirketler için cihazlara ve yazılımlara odaklanan bölümleri birleştirerek, üç yıl içinde şirketin en büyük yeniden yapılanmasını açıkladı.

Windows şefi ve Microsoft kıdemli yöneticisi,Terry Myerson’ın ayrılmasından sonra, Windows ve bulut işini denetlemek için Scott Guthrie’nin atanmasını içeren kapsamlı bir dizi değişiklik yapıldı. Nadella ayrıca yeni oluşturulan Experiences & Devices ekibinden sorumlu Genel Müdür Rajesh Jha’yı da görevlendirdi. Yeni yönetim, insanların çeşitli bilgi işlem aygıtlarıyla nasıl etkileşime geçeceğine odaklanacak.

Nadella, Microsoft’u artık bilgisayarın merkezi olmadığı bir dünyaya uyum sağlaması için yeniden şekillendiriyor. Değişiklikler, bilgisayarların bulut, mobil, üretkenlik ve yapay zeka yazılımları gibi alanlara doğru kayması nedeniyle dünyadaki bilgisayarların çoğunu çalıştıran işletim sisteminin küçüen rolünü yansıtıyor. Shuffle, Windows yönetimiyle birlikte Microsoft’un Azure bulut yazılımını kullanan aynı ekiple çalışıyor.

Windows aygıtları ekibi, Word ve Excel programları ve e-posta ve Skype gibi daha yeni araçlar da dahil olmak üzere Microsoft uygulamalarının kullanıcılarına hitap eden dizüstü bilgisayarlar ve tabletler oluşturmak amacıyla Office yazılımı ile birleşiyor.

PC satışları yıllardır her geçen gün daha çok düşüş gösterdi. 2011 yılında zirveye ulaşan 364 milyon cihazdan sonra, pazar o günden beri her yıl sözleşme imzaladı. Microsoft’un, iyi tasarlanmış  cihazları ile donanımı yeniden canlandırma çabası, bu düşüşü geri döndürmeyi başaramadı. Yine de, 2014 yılında Nadella altında şirket, popüler iş araçlarının bulut hizmetlerine ve abonelik sürümlerine odaklanarak, ilgili satışları destekledi. Gelirin 2017 mali yılında bu yıl yüzde 11’e yükselmesinin ardından 107.3 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

istanbulpost.com.tr’nin bu haberi kaynak belirtip,link verilerek başka mecralarda yayınlanabilir.

 

 

194 Comments