Microsoft, Alfabe’nin Dünyanın En Değerli Üçüncü Şirketi Olduğunu Açıkladı

Bu hafta icrosoft, Google ana şirketi Alfabesini geçerek dünyanın üçüncü en değerli şirketi haline geldi. 29 Mayıs’ta piyasaların kapanışında, Microsoft 753 milyar dolar değerinde, Alfabe ise 739 milyar dolar değerindeydi. Microsoft, 30 Mayıs’taki işlemlerle bu liderliği korumuştur.

Piyasa değeri açısından, Microsoft şimdi sırasıyla birinci ve ikinci noktalara tutunan Apple ve Amazon’un arkasında oturuyor. Microsoft takiben Facebook ve Tencent.

CNBC’nin de belirttiği gibi, Microsoft, şirketin bulut ve ticari hizmetlerinin büyümesi nedeniyle son 12 ayda yüzde 40’lık bir artış yaşadı. Bu baskı şirketin bulut tekliflerinin son birkaç çeyrekte tutarlı bir performans sergilediğini ve Microsoft’un en son kazanç raporuna göre 26,8 milyar dolarlık gelir elde etmesine yardımcı olduğunu gördü.

Özellikle kurumsal sektördeki bulut teklifleri, CEO Satya Nadella’nın devralınmasından bu yana Microsoft’un işinin giderek daha önemli bir parçası haline geldi. Nadella’nın seyrinde, Microsoft aynı zamanda AI, kuantum bilişim ve karma gerçekliğin tomurcuklanma alanlarına odaklandı – bunların hepsi, teknolojinin bir sonraki büyük sınırlarından biri olarak görülüyor. Şirket yakın zamanda bu evi, AI, bulut ve ortam bilgisine odaklanacak ekiplerinin yeniden düzenlenmesi ile sürdü.

Microsoft ve Alfabe değişim pozisyonlarını tekrar görebilmemiz hala mümkün. Google, Microsoft’u 2012’de ilk kez geçirdikten sonra, şirketler birkaç kez yerlerini değiştirdi. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca gerçekleşen gerçek rekabet, Microsoft, Apple, Amazon ve Google arasında kimlerin 1 trilyon dolarlık piyasa kapağını ilk kazanan olacağını görmek olacak.

60 Comments