Migrenin Nedenleri Ve Tedavisi

Migren, genellikle, başın sadece bir tarafında şiddetli bir zonklama ve şiddetli ağrı şeklinde olur. Bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı aşırı hassasiyet eşlik eder. Bir çok tıbbi kaynak migreni böyle tanımlıyor. 

Migren atakları, saatlerce hatta günler boyunca ciddi ağrılara neden olabilir.

Aura olarak bilinen uyarı semptomları, baş ağrısından önce veya birlikte olabilir. Bunlar, yüzünüzün bir tarafında ya da kolunuz ve bacağınızda karıncalanmalara neden olabilir.

İlaçlar bazı migrenleri önlemeye ve daha az ağrılı hale getirmeye yardımcı olabilir. Rahatlama olamıyorsa, farklı migren tedavisi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun. Ayrıca yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte doğru ilaçlar da yardımcı olabilir.

Belirtiler
Migrenler genellikle çocukluk, ergenlik veya erken yetişkinlikte başlar. Migrenler dört aşamada ilerleyebilir: prodrom, aura, baş ağrısı ve post-drome.  Bu aşamaların biri, bir kaçı yada hepsi aynı anda olabilir.

Prodrom
Migrenden bir veya iki gün önce, yaklaşan bir migren uyarısında bulunan küçük değişiklikler fark edebilirsiniz:

Kabızlık
Depresyondan öforiye değişen ruhsal değişiklikler
Yemek isteği
Boyun tutulması
Artan susama ve idrara çıkma
Sık esneme
atmosfer

Aura

Migren öncesi veya sırasında ortaya çıkabilir. Çoğu kişi aurasız migren yaşar.

Bazı sinir sisteminin belirtileri olur. Bunlar genellikle ışık ya da dalgalı, zikzak vizyonu gibi görsel rahatsızlıklardır.

Bazen  duyular (duyusal), hareket (motor) veya konuşma (sözel) rahatsızlıklarıda olabilir. Kaslarınız zayıflayabilir, ya da birilerinin size dokunduğunu hissedebilirsiniz.

Bu semptomların her biri genellikle yavaş yavaş başlar, birkaç dakika içinde oluşur ve 20 ila 60 dakika sürer. Migren aura örnekleri şunları içerir:

Migren tedavi edilmezse genellikle dört ila 72 saat sürer. Baş ağrılarının meydana gelme sıklığı kişiden kişiye değişir. Migren nadir olabilir veya ayda birkaç kez vurulabilir. Bir migren sırasında, yaşayabilirsiniz:

Bir tarafında veya başınızın her iki tarafında ağrı
Işığa duyarlılık, sesler ve bazen kokular ve dokunma
Mide bulantısı ve kusma
Bulanık görüş
Sersemlik, bazen bayılma izledi
Post-drome
Post-roma olarak bilinen son faz, migren atağı sonrasında ortaya çıkar. Bazı insanlar çok mutlu olurken, bazende adeta yıklmış hissedebilirsiniz. Yaklaşık 24 saat boyunca, aşağıdakileri de deneyimleyebilirsiniz:

Karışıklık
Huysuzluk
Baş dönmesi
Zayıflık
Işık ve sese duyarlılık

Ne zaman doktora görünmeli?

Düzenli olarak migren ataklarının belirtilerini ve semptomlarını yaşıyorsanız, ataklarınızın bir kaydını tutun ve bu semptomların neler olduğunu, kaydedin. Sonra doktordan randevu alın.

Baş ağrısı öykünüz olsa bile, eğer belirtiler değişirse ayrıca doktorunuza başvurun.

Aşağıdaki belirtilerden ve semptomlardan herhangi birine sahipseniz, derhal doktorunuza başvurun veya acil servise gidin:

Bir gök gürültüsü gibi ani, şiddetli baş ağrısı
Ateş, boyun tutulması, zihinsel kafa karışıklığı, nöbetler, çift görme, halsizlik, uyuşukluk veya sıkıntı ile baş ağrısı
Öksürme,  veya ani bir hareket sonrası daha kötü olan kronik bir baş ağrısı

Nedenleri
Migren nedenleri anlaşılmasa da, genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı görülmektedir.

Migren, beyin sapındaki değişikliklerden ve trigeminal sinir ile olan etkileşimlerinden, büyük bir ağrı yolundan kaynaklanabilir.

Beyin kimyasallarındaki dengesizlikler,  sinir sisteminizde ağrıyı düzenlemeye yardımcı olan serotonin de dahil olabilir. Araştırmacılar hala migrenlerde serotoninin rolünü araştırıyorlar.

Migren atakları sırasında serotonin seviyeleri düşer. Bu, trigeminal sinirin beyninizin dış kaplamasına (meninksler) giden nöropeptitler denilen maddeleri salmasına neden olabilir. Sonuç migren ağrısıdır. Diğer nörotransmitterler, kalsitonin gen ilişkili peptid (CGRP) dahil olmak üzere migren ağrısında rol oynarlar.

Migren tetikleyicileri
Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler migren tetikleyebilir:

Kadınlarda hormonal değişiklikler. Östrojendeki dalgalanmalar birçok kadında baş ağrısını tetikliyor gibi görünüyor. Migren öyküsü olan kadınlar, genellikle östrojende büyük bir düşüş yaşadıklarında, başlarından hemen önce veya bu dönemlerde baş ağrılarını rapor ederler.

Diğerleri hamilelik veya menopoz sırasında migren geliştirmek için artan bir eğilim var.

Oral kontraseptifler ve hormon replasman tedavisi gibi hormonal ilaçlar da migrenleri kötüleştirebilir. Ancak bazı kadınlar, bu ilaçları alınca migrenlerini daha az sıklıkta görülmeye başlar.

Gıdalar. Yaşlı peynirler, tuzlu yiyecekler ve işlenmiş gıdalar migren tetikleyebilir. Yemekleri atlatmak veya oruç tutmak da saldırıları tetikleyebilir.

Gıda katkı maddeleri. Birçok gıdada bulunan tatlandırıcı aspartam ve koruyucu monosodyum glutamat (MSG), migreni tetikleyebilir.

İçecekler

Alkol, özellikle şarap ve yüksek kafeinli içecekler migreni tetikleyebilir.

Stres

İş yerinde veya evde stres, migreni neden olabilir.

Duyusal uyaran

Parlak ışık ve güneş ışığı, gürültülü ortamlar, migreni tetikleyebilir. Güçlü kokular,  parfüm, tiner,  ve diğerleri dahil bazı kişilerde migren tetikleyebilir.
Uyanık uyku düzenindeki değişiklikler. Uyku eksikliği ya da çok fazla uyku, bazı insanlarda migreni tetikleyebilir, çünkü jet lag olabilir.

Fiziksel faktörler

Cinsel aktivite de dahil olmak üzere yoğun fiziksel efor, migrenleri kışkırtabilir.
Ortamdaki değişiklikler. Hava veya barometrik basınç değişimi migreni tetikleyebilir.

İlaçlar

Nitrogliserin gibi oral kontraseptifler ve vazodilatatörler migreni şiddetlendirebilir.

Bazı faktörler, migrene  daha yatkındır:

Aile öyküsü

Migrenli bir aile üyeniz varsa.

Yaş. Migren her yaşta başlayabilir, ancak ilk defa ergenlik döneminde ortaya çıkar. Migren 30’larınızda zirveye ulaşır ve ilerleyen yıllarda yavaş yavaş ve daha az sıklaşır.

Cinsiyet

Kadınların migren geçirme olasılığı üç kat fazladır. Baş ağrısı çocuklukta erkek çocuklardan daha fazla etkilenme eğilimindedir, ancak ergenlik ve ötesinde kadınlar daha çoketkilenir.

Hormonal değişiklikler

Eğer migreni olan bir kadın iseniz, baş ağrınızın adetin başlangıcından hemen ya da kısa bir süre sonra başladığını görebilirsiniz.

Hamilelik veya menopoz döneminde de değişebilirler. Migren genellikle menopozdan sonra gelişir.

Bazı kadınlar migren ataklarının hamilelik sırasında başladığını veya saldırılarının kötüleştiğini belirtmekte.

Birçoğu için, hamilelikte daha sonraki aşamalarda ataklar gelişiyor. Migren genellikle doğum sonrası dönemde geri döner.

Komplikasyonlar
Bazen migren ağrınızı kontrol etme çabalarınız aşağıdaki gibi sorunlara neden olur:

Karın sorunları. İbuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) gibi nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID) olarak adlandırılan bazı ağrı kesiciler, özellikle yüksek dozlarda veya uzun süre alındığında karın ağrısı, kanama, ülserler ve diğer komplikasyonlara neden olabilirler.

İlaca bağlı baş ağrıları

Reçetesiz veya reçeteli baş ağrısı ilaçları üç ay boyunca ayda 10 günden fazla veya yüksek dozlarda almak aşırı baş ağrılarını tetikleyebilir.

Serotonin sendromu

Vücudunuzun serotonin denilen sinir sistemi kimyasalı çok fazla olduğunda ortaya çıkan, yaşamı tehdit eden, nadir görülen bir durumdur.

Risk son derece düşük olmakla birlikte, triptans olarak adlandırılan migren ilaçları ve seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) veya serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI) olarak bilinen antidepresanlar kullanmak serotonin sendromu riskini artırabilir. Bu ilaçlar doğal olarak serotonin seviyelerini yükseltir ve bunları birleştirmek çok yüksek seviyelere neden olabilir.

Triptanlar ve SSRI’lar veya SNRI’ler birlikte kullanılabilir, ancak biliş, davranış ve kas kontrolündeki değişiklikler (istemsiz mastürbasyon gibi) gibi olası serotonin sendromu semptomlarına dikkat etmek önemlidir.

Triptanlar, sumatriptan (Imitrex) veya zolmitriptan (Zomig) gibi ilaçları içerir. Bazı yaygın SSRI’lar sertralin (Zoloft), fluoksetin (Sarafem, Prozac) ve paroksetin (Paxil) içerir. SNRI’lar duloksetin (Cymbalta) ve venlafaksin (Effexor XR) içerir.

Ayrıca, bazı insanlar migren gibi komplikasyonlar yaşarlar:

Kronik migren

Migreniz üç aydan fazla bir ay boyunca 15 veya daha fazla gün sürerse, kronik migreniniz var demektir.
Durum migrenusus. Bu komplikasyona sahip insanlar, üç günden uzun süren şiddetli migren ataklarına sahiptir.
İnfarktüsüz kalıcı aura. Genellikle aura migren saldırısından sonra ortadan kaybolur, ancak bazen aur daha sonra bir haftadan fazla sürer. Kalıcı bir aura, beyinde (felç) kanamaya benzer belirtilere sahip olabilir, ancak beyinde kanama, doku hasarı veya diğer problemler olmaz.

Göçük enfarktüs

Bir saatten uzun süren aura semptomları, beynin (inme) bir bölgesine kan akışının kaybına işaret edebilir ve değerlendirilmelidir. Doktorlar beyindeki kanamayı tanımlamak için nörogörüntüleme testleri yapabilirler.

Önleme
Yakın zamana kadar, uzmanlar yaygın migren tetikleyicilerinden kaçınılmasını önermişlerdir. Bazı tetikleyiciler önlenemez ve kaçınma her zaman etkili değildir. Ancak bu yaşam tarzı değişikliklerinden ve baş etme stratejilerinden bazıları, migrenlerinizin sayısını ve şiddetini azaltmanıza yardımcı olabilir:

Deri altı supraorbital sinir uyarımı (t-SNS). Bu cihaz (Cefaly), ekli elektrotlara sahip bir kafa bandına benzer şekilde, son zamanlarda Gıda ve İlaç İdaresi tarafından migren önleyici bir tedavi olarak onaylanmıştır. Araştırmada, cihazı kullananlar daha az migren yaşadı.

Başa çıkmayı öğren

Yakın zamanda yapılan araştırmalar, baş etmeyi öğrenen bir stratejinin (LTC) migreni önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu uygulamada, yavaş yavaş sizi bunlara karşı duyarsızlaştırmak için baş ağrısı tetikleyicilerine maruz kalıyorsunuz.

LTC ayrıca bilişsel davranışçı terapi ile birleştirilebilir. LTC’nin etkinliğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Tutarlı bir günlük program oluşturun. Düzenli uyku ve düzenli yemek ile günlük bir rutin oluşturun. Ayrıca, stresi kontrol etmeye çalışın.

Düzenli egzersiz

Düzenli aerobik egzersiz gerginliği azaltır ve migrenleri önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz kabul ederse, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme de dahil olmak üzere sevdiğiniz herhangi bir aerobik egzersizi seçin.

Ancak yavaşça ısınmak, çünkü ani, yoğun egzersiz baş ağrısına neden olabilir. Düzenli egzersiz kilo vermenize ya da sağlıklı bir vücut ağırlığını korumanıza yardımcı olabilir ve obezitenin migrenlerde bir faktör olduğu düşünülmektedir.

Östrojen etkilerini azaltın

Eğer migren ve östrojeni olan bir kadınsanız, baş ağrınızı daha da kötüleştiriyor veya tetikliyorsanız, östrojen içeren aldığınız ilaçlardan kaçınmak veya bunları azaltmak gerekebilir.

Bu ilaçlar doğum kontrol hapları ve hormon replasman tedavisi içerir. Sizin için uygun alternatifler veya dozajlar hakkında doktorunuzla konuşun.

6 Comments